Ocak Ayı Fuarlarında Neler Yaşandı?

 

Fuar dolu bir Ocak ayı ile 2024’e giriş yaptık. Yeni bir yılın başlangıcında dünyanın dört bir yanındaki sektör liderleri, tasarımcılar ve markalar; geleceğin trendlerini belirlemek, yenilikleri keşfetmek ve bağlantılar kurmak için bir araya geldiler. Frankfurt, Köln, Las Vegas, Londra, Dubai, Hannover, Paris ve daha pek çok dünya şehri bu buluşmalara ev sahipliği yaptı.

Ocak ayı ile tekstilden tüketici ürünlerine, sağlıktan güvenliğe, mobilyadan şekerleme sektörlerine kadar birçok alanın geleceğini sergiledi. Ekonomiye, ihracata ve ithalata yön verecek ticari iş birliklerine bu fuarlarda imza atıldı. Pek bu fuarlar hangileriydi ve ayrıntıları nelerdi?

 

Ocak ayı fuarları ile sektör liderleri, ziyaretçileri bir araay geldi. Birçok ticari anlaşma gerçekleşti.

Ocak Ayı Fuarları

Gelin 2024 yılının Ocak ayı fuarlarında neler olduğunu aktaralım…

 

1.London Textile Fair

Londra Tekstil Fuarı, 500 uluslararası katılımcının Ocak koleksiyonlarının sergilendiği, Birleşik Krallık’taki en büyük endüstri fuarıdır. Seneden 2 kez düzenlenen moda ve tekstil fuarı, 9-10 Ocak 2024 tarihlerinde düzenlendi.

18 ülkeden yaklaşık 330 katılımcı fuarda yer aldı. Katılımcıların geldiği en yoğun ülke Türkiye (%35) oldu.

Türkiye’yi sırasıyla Birleşik Krallık (%21), İtalya (%8), Çin (%6), Portekiz (%6), İspanya (%5), Fransa (%4), Hong Kong (%3), Japonya (%2), Güney Kore (%2) ve Hollanda (%2) takip etti.

Moda kumaşları aksesuarlar, baskı tasarımı ve vintage parçalar ürün gruplarını oluşturdu.

2 gün süren fuara 3.455 ziyaretçi geldi. Karen Millen, Next, ASOS, Ted Baker, Topshop, Urban Outfitters, Fatface, Boden, Lacoste ve Hobbs gibi birçok markanın temsilcisi ziyaretçiler arasında yer aldı.

 

2. DUPHAT Dubai

Bu sene 29. kez düzenlenen DUPHAT 2024’te 8.5 milyar AED (2.31 milyar $) değerinde ticari anlaşma imzalandığı bildirildi.

95 ülkeden 1.376 katılımcı ve 31.680 ziyaretçi fuarda yer aldı.

Fuarda 150 konuşmacı, 120 konferans verdi ve 16 atölye çalışması gerçekleşti.

 

3. Heimtextil Frankfurt

Fuar 130 ülkeden 46.000 ziyaretçi ve 60 ülkeden 2.838 katılımcıyla önceki seneye göre %25 büyüme kaydetti. Alıcılar arasında üst düzey karar vericilerin oranı %6 puan artarak %78’e yükseldi.

Fuara katılan ilk 5 ülke, tekstil sektöründe küresel liderliğe oynayan ülkelerdi. Bunlar; Çin, Hindistan, Türkiye, Pakistan ve İtalya’yaydı.

Fuarda öne çıkan en büyük yeniliklerden birisi de herkesin dilinde olan yapay zekâ oldu. Yapay zekanın tekstil uygulamalarına entegre oluşu aktarıldı. ChatGPT-4 ve Midjourney gibi AI araçları ile ziyaretçiler, kendi tekstil fikirlerini interaktif istasyonlarda hayata geçirdi.

 

4. CES Las Vegas

230 bin metrekarelik fuar alanı, 2023’e göre %15 daha büyüktü.

150 ülkeden 135 binden fazla ziyaretçi ve 4.300’den fazla uluslararası katılımcı fuarda yer aldı.

CES 2024 İnavosyon Ödülleri için rekor düzeyde bir katılım sağlandı. Yaklaşık 3 bin başvuru yapıldı ve yapay zekâ ürünleri için ilk kez ayrı bir kategori açıldı.

250’den fazla konferansta 1.000’den fazla konuşmacı sahne aldı.

Yapay zekâ, erişilebilirlik, dijital sağlık, mobilite ve daha birçok alanda sahneler kuruldu.

Güzellik markası L’Oréal, ilk kez fuardaki ana konuşmacılardandı ve aktris Eva Longoria ile birlikte “hayatları iyileştiren kapsayıcı güzellik teknolojisi” vizyonunu paylaştı.

Best Buy, Elevance Health, HD Hyundai, Intel, Nasdaq, Siemens ve Walmart gibi şirketlerin CEO’ları da CES Las Vegas’ta bulundu.

 

5. Domotex Hannover

140 ülkeden 18 bin ziyaretçi ile 60 ülkeden 1.000 katılımcı fuarda yer aldı.

Ziyaretçilerin %71’i yurt dışından geldi.

Fuarda; el yapımı halılar, makine halıları, dış ve iç mekân zemin kaplamaları, uygulama ve kurulum teknolojileri gibi pek çok ürün ve hizmet sergilendi.

Fuar, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi trendlerine odaklandı. Ziyaretçiler, Yeşil Koleksiyon’da “Floored By Nature” ana temasını deneyimlediler.

Doğal malzemeler, sürdürülebilirlik ve sağlıklı yaşam alanlarına eğilen tasarımlar ödüllendirildi.

 

6. IMM Cologne

137.000 m² fuar alanında 129 ülkeden 42 bin ziyaretçi ve 42 ülkeden 750 katılımcı yer aldı.

IMM Köln fuarında; start-up’ların yenilikçi mobilya çözümlerinden yerleşik pazar liderlerinin üst düzey tasarımlarına kadar sektörün her alanı temsil edildi.

İç mekân tasarımını nelerin beklediğine dair bilgiler de Pure Talents Yarışması tarafından sağlandı. Bu yıl 20. kez düzenlenen prestijli tasarım yarışması, gelecek vadeden yetenekleri kutladı ve 1.000’in üzerinde rekor sayıda başvuruyla genç tasarımcılar için ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Tasarımlar, sürdürülebilir malzemelerle çalışmaya ve döngüsel ürün konseptlerini keşfetmeye odaklıydı.

FURNITURE 4.0 girişimi ile ortaklaşa düzenlenen “Döngüsel İş Birliği Ağı Günü (CCND)” de kaynakların döngüsel kullanımına geçişin zorlukları üzerine tartışmalara ve fikir alışverişlerine ayrılmıştı.

 

7. Intersec Dubai

Bu yılki Intersec’te 60 ülkeden 1.100’den fazla katılımcının ürünleri yer aldı, 2023 fuarına göre yüzde 30’luk bir artış yaşanmış oldu.

Yaklaşık 45 bin ziyaretçi fuara geldi.

Fuarda “Geleceğin Komuta Merkezlerini Yeniden Hayal Etmek” başlıklı bir araştırma sunuldu. GenAI ve Artırılmış ve Sanal Gerçeklikler (AR/VR) gibi gelişmekte olan teknolojilerin güvenlik sistemlerine entegre edilmesine odaklanıldı.

Intersec 2024; Ticari ve Çevre Güvenliği, Anayurt Güvenliği ve Polislik, Yangın ve Kurtarma, Güvenlik ve Sağlık, Siber Güvenlik dahil olmak üzere çeşitli sektörler için özel çözümler sundu.

 Ambiente, Heimtextil, IMM, Maison & Objet ve çok daha fazlası Ocak ayında gerçekleşti. DixiFuar'ın avantajlı turlarıyla sen de benzer fuarlarda yer alabilirsin!

8. Maison & Objet

Paris’in soğuk ve karlı bir gününde rüya gibi başlayan fuar, önceki etkinliğine göre büyüyen rakamlara sahipti. Katılımcı sayısı %9 artışla 2.516’ya ulaştı. Bu markaların 648 tanesi fuara ilk kez katılıyordu. Katılımcıların %60’ı uluslararası düzeydeydi.

147 ülkeden 99.803 ziyaretçi fuara adeta akın etti.

Elizabeth Leriche’in "About new territories" adlı sunumu, iç mekan tasarım projelerine bir “Eden” atmosferi yansıtarak teknoloji ve doğayı birleştirdi. 

Fuarda, Rising Talent Awards ve Future On Stage programı aracılığıyla çıkış yapan yetenekler ödüllendirildi.

Bir sonraki Maison & Objet, 5-9 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

9. Boot Düsseldorf

120 ülkeden 214.000 ziyaretçi kaydedildi.

Ziyaretçilerin çoğunluğu yelkenli yatlarla ilgilenirken (%42), onları motorlu tekne tutkunları (%38,2), dalgıçlar (%27), tekne kiralayanlar (%11,7) ve sörfçüler (%9,8) takip etmiştir.

Bununla birlikte tekne giyimi ve seyahati de yüksek talep gördü.

Ziyaretçilerin yüksek bir yüzdesi (%94) fuardan memnun kaldıklarını belirtti.

İlk kez görücüye çıkan Princess Yachts firmasının “X95” ismindeki yat modeli, fuardaki en büyük yattı.

Bir sonraki Boot Düsseldorf 18-26 Ocak 2025 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek.

 

10. Ambiente Frankfurt

176 ülkeden 4.928 katılımcı, tüketici ürünlerine dair son trendleri ve en yeni teknolojileri sergiledi.

360 bin m²’lik fuar alanı kullanıldı.

Ambiente fuarı, Christmasworld ve Creativeworld fuarlarıyla beraber düzenlendi.

Dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve “Yeni Çalışma” trendlerine odaklanıldı.

Fuar; "Dining, Living, Giving, and Working" olmak üzere dört ana ürün alanına ayrıldı.

Dining alanında mutfak gereçleri, Living alanında dekoratif eşyalar, Giving alanında hediyelik eşyalar ve Working alanında ofis malzemeleri sergilendi.

Ambiente’de geleceğin tüketim ve üretim şekillerine, HoReCa sektörüne ve sürdürülebilirliğe odaklanan konferans ve oturumlar düzenlendi.

 

11. ISM ve ProSweets

Bu iki fuar eş zamanlı olarak Köln Messe fuar alanında düzenlenir. ISM, 50 yılı aşkın geçmişiyle şekerleme ve atıştırmalık denşnce akla gelen fuardır. ProSweets ise 2006 yılından beri ona eşlik eden şekerleme ürünleri tedarik teknolojileri fuarıdır.

ISM fuarı için 74 ülkeden 1.427 katılımcı ve 140 ülkeden 30 bin ziyaretçi gelmiştir. Katılımcıların %88’i ve ziyaretçilerin %70’i uluslararası düzeydeydi.

ProSweets fuarı için 30 ülkeden 248 katılımcı ve 90 ülkeden 13 bin ziyaretçi kaydedilmiştir. Ziyaretçiler arasında en yoğun katılımın gözlendiği ilk 10 ülke arasında Türkiye de yer almıştır.

 

12. Arab Health

49. Kez düzenlenen Orta Doğu’nun en büyük sağlık fuarı ve kongresi Arab Health, rekor kıran bir organizasyon oldu.

40’ın üzerinde uluslararası pavilyon yer aldı.

3.450’den fazla katılımcı ve 180 ülkeden 110.000’den fazla sağlık profesyoneli; fuarda ağırlandı.

Sırbistan ve Hong Kong etkinlikte ilk kez yer alırken, Avustralya, Estonya, İtalya ve Endonezya pavilyon alanlarını genişletti.

“Connecting Minds, Transforming Healthcare” teması doğrultusunda bu yılki fuar, sağlık hizmetlerinin geleceğine odaklandı.

Fuar tıbbi ekipman ve cihazlar, tek kullanımlık ürünler, ortopedi - fizyoterapi, BT sistemler gibi dokuz farklı ürün kategorisine ayrıldı.

Bu yıl Cleveland Clinic Abu Dhabi ortaklığıyla Akıllı Hastane ve Birlikte Çalışabilirlik Alanı da dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik eklendi.

Dört gösteri salonu kuruldu. Elektronik fetal izleme, ultrasonografi, kan basıncı taraması ve anne/fetal nabız oksimetresi gibi interaktif alanlar yer aldı.

Ayrıca, bir ameliyathane, yoğun bakım ünitesi ve acil servis bölümleri vardı.

10 Sürekli Tıp Eğitimi (CME) konferansı gerçekleşti.

Arab Health, bu yılda yine küresel bir başarıya imza attı. Gelecek Arab Health, 27-30 Ocak 2025 tarihlerinde düzenlenecek.

 

DixiFuar ile Yurt Dışı Fuarlarına Adım Atın

DixiFuar, dünyanın dört bir yanındaki önemli fuarları keşfetme fırsatı sunuyor. Uçak, otel ve transfer dahil zengin alternatiflerle dolu tur paketlerimizi inceleyebilirsiniz.  Geleceğin tasarım, sağlık, gıda, mobilya, tekstil dünyasına bir adım atmak ve sektördeki en güncel gelişmeleri yakından takip etmek için DixiFuar ile unutulmaz bir keşfe çıkın.

 

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor