Aydınlatma Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Aydınlatma Sektörü

 

Aydınlatma sektörü; aydınlatma ürünlerini, sistemlerini ve hizmetlerini üreten ve bunları pazarlayan bir sektördür. Bu sektör; evler, iş yerleri, kamu binaları, caddeler, spor sahaları, hastaneler ve diğer pek çok yerde kullanılan aydınlatma ürün ve sistemlerini sağlamaktadır. Aydınlatma sektörü enerji tasarrufu, estetik ve kullanım kolaylığı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak aydınlatma ürünlerini tasarlayıp üretirken çevreye duyarlılık konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Türkiye’deki aydınlatma sektörü, güçlü ve gelişmekte olan bir sektördür. Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu’daki tüketicilere yönelik birçok aydınlatma ürününün üretildiği ve ihracatının yapıldığı bir ülkedir.

Son yıllarda aydınlatma teknolojilerinde ileri düzey LED teknolojilerinin kullanımı ve enerji verimliliği odaklı çözümlerin arayışı, sektörün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmuştur. Ayrıca artan yapılaşma ve perakende sektörüne bağlı olarak daha estetik ve güvenli aydınlatma çözümlerine olan talep artmıştır.

 

Aydınlatma Sektörü Raporu

Türkiye’deki aydınlatma sektörü, dünyada enerji verimliliği ve yüksek enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma ekipmanlarının gündemde olması nedeniyle dinamik bir yapıya sahiptir. Sektör LED ve enerji tasarruflu ampullerin önemi nedeniyle hızla değişmektedir.

  • Aydınlatma Portalı’na göre devletin dış mekân uygulama projeleri ve teşvikleri sayesinde Türkiye’de LED pazarının beş yıl içinde %25,5 büyümesi öngörülmektedir. Bu nedenle Türkiye’deki aydınlatma sektörü, enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu teknolojilerin kullanımını destekleyen bir trend izlemektedir.
  • Son beş yıldaki verilere göre Türkiye’nin aydınlatma sektöründe yaklaşık 2.000 işletme faaliyet göstermektedir. Bu işletmelerin 50’si Türkiye’de aydınlatma sektöründe öncü konumda yer almaktadır.
  • 2019 yılı verilerine göre, dünya aydınlatma pazarı büyüklüğü 93 milyar doları aşmıştır. Elektrik Mühendisleri Odası raporuna göre Türkiye’de aydınlatma sektöründe en çok kullanılan ürünler LED aydınlatma sistemleri, floresan aydınlatma sistemleri ve halojen aydınlatma sistemleridir.
  • Aydınlatma sektörü, Türkiye’de toplam 60 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.
  • Türkiye’deki aydınlatma sektörünün yıllık cirosu 2018 yılında 3,2 milyar liraya ulaşmıştır.
  • Dünya aydınlatma sektöründe en büyük pazarlar arasında Çin, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya ve İngiltere yer almaktadır. 2019 yılı itibariyle, Çin, dünya aydınlatma pazarının yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır. Çin’in ardından Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gelmektedir.
  • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan 2019 yılı verilerine göre Türkiye, aydınlatma ürünleri pazarında Orta Doğu ile Afrika bölgesinde lider konumdadır ve bu pazarda önemli bir paya sahiptir.

 

Aydınlatma ve Yapı Malzemeleri Fuarları Nelerdir?

Bir aydınlatma ve yapı malzemeleri profesyoneliyseniz; işinizde ilerlemek ve sektörü takip edebilmek adına yurtiçi ve yurt dışı fuarlar sizin için son derece faydalı olacaktır. Bu anlamda katılımcı ya da ziyaretçi olarak katılabileceğiniz en önemli fuarlar şu şekildedir:

Light + Building Fuarı: İki yılda bir Frankfurt’ta gerçekleşen fuar, bina hizmetleri teknolojisi ve elektrik mühendisliği alanında dünyanın önde gelen ticaret fuarları arasında bulunmaktadır. Mimarlar, elektrik mühendisleri, teknisyenler, planlamacılar ve daha pek çok aydınlatma sektörüne ilgi duyan kişi, Uluslararası Aydınlatma ve Yapı Endüstrisi Fuarı Light & Building Frankfurt fuarında son teknoloji ürünleri keşfetme fırsatı yakalayabilmektedir.

Middle East Energy Fuarı: Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı; enerji depolama ve yönetimi gibi aydınlatma sektörünün birçok farklı alanını kapsayan uluslararası bir ticaret fuarıdır. Enerji sektörü için önde gelen etkinlikler arasında yer alan Middle East Energy Dubai; sektördeki yenilikleri, teknolojik gelişmeleri ve en son trendleri takip etmek isteyenler için Dubai’de bir buluşma noktası sunmaktadır.

LED CHINA Fuarı: Dünyadaki uluslararası LED fuarlarının başlatıcısı olan LED CHINA, dünyanın LED ekran üretim merkezi olan Çin, Shenzhen’de düzenlenmektedir. Fuar, aydınlatma sektörünün sadece en iyi LED satıcılarını bir araya getirmekle kalmıyor, aynı zamanda piyasadaki potansiyeli en yüksek ve kaliteli ürünleri de sunacak bir sergi içeriyor.

BIEL Light + Building Fuarı: Aydınlatma, elektrik ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin katıldığı fuar, Buenos Aires’de düzenlenmektedir. Fuar, her iki yılda bir düzenlenmektedir ve dünya genelinden birçok katılımcıyı bir araya getirmektedir. Aydınlatma sektöründeki yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri sergilemek için bir platform sağlamaktadır. Fuar; ürün, ekipman ve hizmetleri sergilemesinin yanında, endüstri uzmanları ile profesyoneller için konferanslar ve seminerler gibi bir dizi etkinlik de sunmaktadır.

 

Aydınlatma Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Türkiye’deki aydınlatma sektörü oldukça gelişmiştir ve dünya pazarında önemli bir yere sahiptir. Dünya aydınlatma sektöründe yaşanan hızlı gelişmeler nedeniyle, pazarın büyüklüğü ve ürün çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Bu sektördeki yenilikler, enerji tasarrufu ve çevre dostu teknolojiler gibi konulara odaklanmaktadır. Ayrıca akıllı şehirlerin ve akıllı binaların artması, aydınlatma sektörünün daha da gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Aydınlatma ürünleri ve aksesuarları, aydınlatma tasarımı ve planlaması, aydınlatma sistemleri ve teknolojileri, elektrik ve aydınlatma, aydınlatma ürünleri gibi konularda faaliyet gösteren bir firmanız varsa aydınlatma fuarlarına katılabilirsiniz. Farklı boyutlarda ve farklı ülkelerde düzenlenen aydınlatma fuarlarına katılarak sektörün yeniliklerini takip edebilir ve iş ağınızı genişletebilirsiniz.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor