Organik Gıda Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Organik Gıda Sektörü

 

Organik gıda sektörü; gıda ürünlerinin doğal yollarla üretilmesi, işlenmesi ve pazarlanmasına odaklanan bir sektördür. Bu ürünlerin yetiştirilmesinde ve işlenmesinde kimyasal gübreler, hormonlar, antibiyotikler, sentetik ilaçlar gibi yapay katkı maddeleri kullanılmaz. Organik gıda ürünleri, doğal yöntemlerle üretilir. Besin değeri ve sağlık faydaları ile öne çıkar. Organik tarım, sadece sağlıklı ürünler sunmakla kalmaz, aynı zamanda çevreye, toprağa ve su kaynaklarına da zarar vermez. Bu sektör, doğal kaynakların korunmasına ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına da önem verir.

Organik gıda sektörü, son yıllarda artan tüketici talebi ve sağlıklı yaşam trendleriyle birlikte hızla büyümektedir. Tüketiciler, sağlıklı beslenmenin önemini daha çok kavramış ve besinlerinin nasıl üretildiğine daha fazla dikkat etmeye başlamışlardır. Dünya pazarında hızla büyüyen bu sektörün yaşadığı yenilikleri görmenin en iyi yolu uluslararası fuarlara katılmaktır.

 

Organik Gıda Sektör Raporu

Organik gıda sektörü dünya genelinde giderek popüler hale gelmektedir. Organik gıda sektörü, sağlık ve çevre bilincinin artmasıyla birlikte gelecekte daha da büyük bir önem kazanacak ve büyümesini sürdürecektir.

 • Özellikle ABD, Almanya, Fransa, Çin, Kanada ve İngiltere gibi ülkeler organik gıda pazarında öncülük etmektedir.
 • Bu ülkelerin yanı sıra İsviçre, Danimarka, İsveç ve Lüksemburg gibi yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde de organik gıda tüketimi oldukça yaygındır.
 • Küresel organik gıda ve içecek pazarının büyüklüğü 2021 yılında 188,35 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.
 • 2022’de dünya pazar büyüklüğü değeri 208,18 milyar ABD doları olarak ölçüldü.
 • Organik gıda pazarının 2026 yılında %14,0’lık bir YBBO ile 437,36 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.
 • Türkiye’de de organik gıda pazarı her geçen gün büyümekte ve Euromonitor verilerine göre organik süt ve süt ürünleri, bebek mamaları ve atıştırmalıklar organik gıda pazarındaki önemli paylara sahiptir.
 • Türkiye’de 2018 yılında organik üretim yapan üretici sayısı yaklaşık 72 bindi. Yine 2018’de ülkemizde toplam 3 milyon ton organik üretim yapıldı ve bunun %90’ı yurt dışına ihraç edildi. İç piyasa tüketimi 200 milyon dolar, ihracat ise 600 milyon dolara değerindeydi.
 • 2002 yılından bu yana Türkiye’de organik tarım faaliyetleri büyük bir artış gösterdi. 2002 yılında 57.365 hektar alanda organik tarım yapılırken, 2016 yılında bu alan 523.778 hektara yükselmiş ve 2020 yılında ise organik tarım faaliyetleri 382.640 hektar alana çıkmıştır.
 • Türkiye, organik ürünler alanında 2006 yılında 2 milyon euro pazar hacmi ile başladığı Avrupa Birliği ticaretinde, 2020 yılında 46 milyon euro pazar hacmine ulaşarak önemli bir büyüme göstermiştir.
 • 2020 yılı verilerine göre, Türkiye AB’ye en çok organik ürün ihracatı gerçekleştiren 7. ülke konumundadır.

 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’ye göre,

 • Ülkemizin yıllık 1,6 milyon ton organik gıda üretimi vardır.
 • Türkiye’de organik üretime ayrılan alanlar %1,7 ile dünya ortalamasının üzerindedir.
 • Organik üretici sayısında AB’de 3, dünyada ise 12. sırada yer alıyoruz.
 • Ege Bölgesi organik üretim ve ihracatında lider durumda.
 • Türkiye’nin sektör ihracatının %75’i Ege Bölgesinden gerçekleştiriliyor.
 • Yıllık 3 milyon tona yakın organik ürün ithal eden Avrupa Birliği’nin en çok ithalat yaptığı ülkeler arasında 7. Sıradayız, hedefimiz bu listede ilk üçe girmek” diyerek sözlerini noktaladı.
 • Türkiye, organik ürün ihracatında AB ülkeleri arasında öne çıkıyor. Türkiye, bu alanda AB’ye en çok ihracat yapan 7. ülke konumunda bulunuyor. AB’nin yıllık 3 milyon tona yakın organik ürün ithal ettiği göz önüne alındığında, Türkiye’nin organik ürün ihracatındaki potansiyeli oldukça yüksek. Türkiye’nin hedefi ise bu alanda ilk üçe girmek.

 

Organik Gıda Fuarları Nelerdir?

Biofach Nuremberg Fuarı: Dünyanın en büyük organik gıda fuarlarından biridir. Her yıl Şubat ayında Almanya’nın Nuremberg şehrinde düzenlenir. Katılımcılar; organik gıda üreticileri, işleyicileri, tedarikçileri, distribütörleri, perakendecileri ve sertifikalandırma kuruluşlarından oluşur. Fuar organik tarım, organik gıda, organik içecek, organik deniz ürünleri, organik şarap ve organik kozmetik gibi alanlardaki yenilikleri sergiler. BioFach ayrıca dünyadaki organik gıda pazarındaki en son trendleri, tüketici ihtiyaçlarını ve değişen pazar taleplerini de ele alır.

SIAL Paris Fuarı: Her iki yılda bir düzenlenen dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarıdır. İlk kez 1964 yılında düzenlenen SIAL Paris, 50 yılı aşkın süredir gıda sektörünün önde gelen isimlerini bir araya getiriyor. Fuar, katılımcılara tüm gıda kategorilerinde yeni ürünler, trendler ve inovasyonlar hakkında fikir edinme fırsatı sunuyor. SIAL Paris, dünyanın dört bir yanından 7.000’den fazla katılımcıya ev sahipliği yaparken, 120’den fazla ülkeden 310.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu, SIAL Paris’in organik gıda endüstrisindeki en önemli buluşma noktalarından biri olduğunu göstermektedir.

Organic Food Iberia Fuarı: Organik gıda sektöründeki en önemli fuarlardan biridir ve İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenmektedir. Fuar; organik gıda ürünleri, içecekleri, vegan ve vejetaryen ürünleri, sağlıklı atıştırmalıkları ve diğer organik ürünleri sergilemektedir. Aynı zamanda, organik gıda endüstrisi için üretim, işleme ve ambalajlama ekipmanları gibi sektördeki diğer önemli alanları da kapsamaktadır. Organic Food Iberia, İspanya ve Portekiz’deki organik gıda sektörü için en iyi iş platformlarından biridir.

Natural Products Expo East Fuarı: ABD’nin Philadelphia şehrinde düzenlenen ve doğal ürünler sektörüne yönelik bir fuar olarak öne çıkan etkinliktir. Doğal ve organik gıda, vitaminler, takviye edici ürünler, kişisel bakım ve temizlik ürünleri, evcil hayvan ürünleri, doğal ve organik tarım ürünleri gibi geniş bir yelpazede ürünlerin sergilendiği fuarda, sektördeki yenilikler ve trendler de takip edilebilmektedir. Dünya genelinde katılımcılar ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören Natural Products Expo East, her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.

Sana Bologna Fuarı: İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlenen bir organik ve doğal ürünler fuarıdır. Sana; organik gıda, kozmetik ve kişisel bakım, sağlık ve sağlıklı yaşam alanlarında birçok ürün sergilemektedir. Katılımcılar arasında organik ürün üreticileri, tedarikçileri, dağıtıcıları, perakendecileri ve diğer ilgili sektörlerden profesyoneller yer almaktadır. Sana fuarı, organik ve doğal ürünlere olan talebin artmasıyla birlikte her yıl daha da popüler hale gelmektedir.

 

Organik Gıda Fuarlarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Organik gıda fuarlarına katılmak isteyen firmalar arasında organik ürünler üreten çiftlikler; gıda işleme ve paketleme şirketleri; doğal ve organik kişisel bakım ürünleri üreten firmalar; perakende satıcıları; organik ürünler için ekipman, teknoloji ve hizmetler sunan firmalar; tarım ve tarım teknolojileri şirketleri ve tohum yetiştiricileri yer alır.

Ayrıca lojistik, kozmetik ve kişisel bakımnakliye, ambalaj, perakende satış ve e-ticaret şirketleri de bu fuarlarda yer alabilirler.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor