Plastik ve Kauçuk Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Plastik ve Kauçuk Sektörü

 

Plastik ve kauçuk sektörü önemli sektörlerin başında yer alır. Bu sektör, son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ve yaşadığı hızlı büyüme ile üreticilerin oldukça fazla ilgi gösterdiği bir alan haline gelmiştir. Plastik ve kauçuk ürünler, tarım sanayisinden savunma sanayisine kadar, birçok farklı alanda kullanılır. Bu sektör çoğunluklu olarak ara mal üretimi yapar ve üretilen plastik ve kauçuk ürünleri günlük hayatı büyük oranda kolaylaştırır. Ambalaj, inşaat, otomotiv, tıbbi cihazlar, tarım ve mobilya gibi birçok sektör için, plastik ve kauçuk ürünleri oldukça önemli bir tedarikçi konumunda yer alır.

Gün geçtikçe hızla artan nüfus ve kentleşme, sanayileşmeyi de beraberinde getirir. Kentleşme ve orta sınıf tüketim reflekslerinde görülen benzerlik plastik üretimine olan talebi de gün geçtikçe artırmaktadır. 1950 yılından bugüne dek dünyada plastik sektörünün yıllık ortalama büyüme hızı %9 şeklinde gerçekleşmiştir. Son 30 yılda ise sektör küresel ölçekte %500 büyüme yaşamıştır. Bu büyüme plastik ve kauçuk sektör içerisinde ciddi bir önem taşımaktadır. Türkiye’de plastik ve kauçuk üretiminin 2030 yılında ortalama olarak %6,3 sektörel bir büyüme tahmin edilmektedir. Aynı zamanda 2030 yılında 40 milyar dolar üzerinde olan bir üretim hacmi ile iki kat kadar olan bir büyüme beklenmektedir.

 

Plastik ve Kauçuk Sektörü Raporu

Plastik ve kauçuk sektörüne karşı artan talep ile birlikte, plastik teknolojisi oldukça kısa zamanda ve hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir. Sektörün sahip olduğu teknolojinin hızla gelişiyor olması, bu sektöre sürekli olarak yatırım yapılmasını da gerekli kılmıştır.

Dünya genelinde plastik ve kauçuk sanayi üretimi neredeyse 1 trilyon doları bulmuştur. 1 trilyon dolar, dünya GSYH’nin yaklaşık olarak %1.5 kadarını içerir. Türkiye 2013 yılında üretmiş olduğu 8,1 milyon tonluk üretimi ile küresel üretimden %2,8’lik bir pay alarak dünyada 7’nci, AB’de ise Almanya’dan sonra 25’inci büyük plastik üretimine sahiptir.

Türkiye, plastik ve kauçuk sektöründe oldukça fazla ithalat yapan bir ülkedir. 3,1 milyar dolar ile 2014 yılında plastik mamulleri ithalatından %1,1’lik bir pay almıştır. Türkiye 8 milyon tonun üstünde yapmış olduğu üretim kapasitesi ile birlikte dünyanın 7’nci, Avrupa’nın ise 2’nci büyük plastik imalatçısıdır.

2021 yılında plastik ve kauçuk pazarının büyüklüğü 1,2 trilyon dolar kadar olmuştur. Bu sektörün 2026 yılına kadar yıllık ortalama %9,3 büyüyeceği ve aynı zamanda pazar büyüklüğünün de 1,9 trilyon doları aşacağı öngörülür.

 

Plastik ve Kauçuk Fuarları Nelerdir?

Plast Milano Fuarı: Her 3 yılda bir yapılan Uluslararası Plastik ve Kauçuk Sanayi Fuarı’dır. İtalya’nın Milano şehrinde, Fiera Milano Rho’da düzenlenen Plast Milano fuarı, plastik ve kauçuk endüstrisi için en büyük uluslararası ticaret fuarlarından biridir. Plast Milano Fuarı, iş bağlantılarını genişletmek isteyen firmalar için oldukça iyi bir iş ağı sağlar.

ChinaPlas Fuarı: Çin’in Shenzhen şehrinde gerçekleştirilir. Tamamen plastik ve kauçuk sektörüne odaklı şekilde planlanan ve yılda bir defa olacak şekilde yapılan uluslararası bir fuardır. Sektör içerisinde oldukça önem verilen bu fuar bünyesinde, plastik ve kauçuk sektöründe olan önemli iş bağlantılarına erişim sağlayabilirsiniz.

Arabplast Fuarı: Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde düzenlenir. Bu fuar plastik ve kauçuk sektöründe sürdürülebilir çevre için döngüsel bir ekonominin önemini ortaya koymak adına yılda iki defa olacak şekilde düzenlenir. Arabplast fuarı ile birlikte, sektör içerisinde bulunan birçok firma ekonomik olarak daha aktif olabilecekleri bir dönem geçirir.

Fakuma Fuarı: Uluslararası bir plastik fuarıdır ve Almanya’nın Friedrichshafen şehrinde yapılır. Yılda bir defa Ekim ayında düzenlenen bu fuar plastik ve kauçuk sektörü için oldukça önem taşır. Fakuma fuarı, sektör içerisinde olan firmalara, plastik teknolojilerine dair genel bir bakış açısı sunar. Bu tür fuarlar sayesinde daha aktif iş bağlantıları yakalanabilir.

Jec Europe Fuarı: Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen uluslararası bir fuardır. 72.000 m² büyüklüğünde olan bir alanda gerçekleştirilen fuar, her yıl sektördekiler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Plastik ve kauçuk sektöründe olan isimleri bir araya toplayan bu fuar, yeni iş fırsatlar ve bağlantıları için oldukça cazip olan bir etkinliktir.

 

Plastik ve Kauçuk Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Plastik ve kauçuk sektörü ihracat pazarında önemli bir yere sahiptir. Kullanımı oldukça fazla olan plastik ve kauçuk, ara mal üretimi olan bir ürün olduğu için kullanım alanları çok geniştir. Günlük hayatta kullanılan birçok ürünün içerisinde plastik ve kauçuk malzemesi kullanılır. Bu nedenle bu sektör için yapılan fuarlara birçok firma katılabilir. Ambalaj, inşaat, otomotiv, tıbbi cihazlar, tarım ve mobilya gibi birçok farklı firma plastik ve kauçuk fuarında kendilerine yer edinebilir.

Yapılan bu tür fuarlara katılmak size; yeni müşteriler edinme, pazarlama fırsatı, rakip analizi, yeni ürünler ve trendler hakkında bilgi edinme ve networking fırsatları sağlar. Sektör içerisinde yeni iş bağlantıları kurmak ve değişen sektör pazarına hâkim kalabilmek için, bu fuarlara da katılım sağlayabilirsiniz.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor