Baskı ve Kağıt Teknolojileri Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Baskı ve Kağıt Sektörü

 

Baskı ve kağıt sektörü, teknoloji ile doğru orantılı şekilde büyüme ve gelişim gösteren, birçok farklı baskı uygulamasını bünyesinde barındıran, önemli bir sanayi sektörüdür. Dünya nüfusunun hızlı artışı ile sektör içerisindeki talep, her geçen gün artış göstermektedir. Baskı ve kağıt sektörü artan talep ile birlikte üreticiler için cazip bir sektör haline gelmiştir. Son yıllarda bu sektöre dair önemli yatırım ve kapasite artışları görülmektedir. Bu durum da baskı ve kağıt sektörünün sahip olduğu dinamik yapısını ve potansiyelini ortaya koymaktadır. Baskı ve kağıt sektörüne ait alt sektörler; odun hamuru sektörü, atık kağıt sektörü, karton ve mamulleri sektörü, kağıt-karton sektörü ve oluklu kağıt gibi sektörlerdir. Baskı ve kağıt sektöründe artan talep ile birlikte bu sektör de gelişmeye devam etmektedir.

Türkiye'deki baskı ve kağıt sektörü birçok farklı baskı uygulaması için kağıt üretimini içermektedir. Bu sektör, matbaa, reklam, gazete, kitap, dergi ve diğer baskı ürünleri için kağıt üretimi ve dağıtımı yapmaktadır. Türkiye, Avrupa ve Orta Doğu bölgesindeki tüketicilere yönelik birçok baskı kağıdının üretildiği ve ihracatının yapıldığı bir ülkedir. Son yıllarda, baskı teknolojilerindeki gelişmeler ve pazarda artan talep, baskı ve kağıt sektörünün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmuştur.

 

Baskı ve Kağıt Sektör Raporu

Büyüyen ekonomi ve gelişen teknoloji ile birlikte baskı ve kağıt sektörü de değişim ve gelişim göstermektedir. Teknolojinin sektöre getirdiği yenilikler sektör firmaları tarafından kullanılmaktadır ve pazarlama stratejilerinde de sık sık tercih edilmektedir. Bununla birlikte, baskı maliyetlerinin azalması ve baskı kalitesinin artması da sektörün gelişmesine katkı sağlamaktadır. Kağıt ve kağıt ürünleri imalatı sanayinde son yedi yılda girişim sayısı sınırlı miktarda azalmış, buna karşı istihdam artış göstermiştir. Sanayinin üretim ve katma değerinde de artış görülmektedir.

Dünya kağıt-karton ihracatı 2012 yılında bir önceki yıla göre %12,4 azalarak 166 milyar dolar seviyesine gelmiştir. 2012 yılı itibariyle, dünya kağıt-karton ihracatındaki söz sahibi ilk beş ülke Almanya, ABD, Çin, İsveç ve Finlandiya’dır. Türkiye’de baskı ve kağıt sektörü son zamanlarda ihracat odaklı bir büyüme göstermeye devam etmektedir. Türkiye, 216 ülke arasında dünyanın en çok kağıt ihracatı yapan 29. ülkesi olarak yerini almıştır. 2012 yılında olan dünya kağıt-karton ithalatı ise geçen yıla göre %10,6 şeklinde azalarak 170 milyar dolar olmuştur. Bu sektörde en önemli ithalatçı ülkeler; ABD, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’dır. Türkiye de dünya ithalatında 227 ülke arasında en fazla pay alan 15. ülkedir ve aldığı pay %1,7’dir.

2013 yılında 5,7 milyon ton kağıt ürününün tüketildiği Türkiye, dünyada dokuzuncu büyük pazar olmuştur. 2013 yılında dünya kağıt üretim kapasitesi, kağıt hamuru için 152,8 milyon tona, kağıt ve ürünleri ise 274 milyon tona kadar ulaşmıştır. Kağıt ve ürünleri içerisinde ambalaj ve etiket kağıtları 138,6 milyon tonla, en yüksek üretim kapasitesine sahip alt sektör olmuştur. Ambalaj ve etiket sektöründen hemen sonra ise 76,9 milyon ton üretim kapasitesi ile yazı ve baskı kağıtları sektörü gelmektedir.

2006 yılında Türkiye karton ambalaj ürünleri üretiminde 568 tona yükselmiştir. 2016 yılında Türkiye’de kağıt sektörüne ait 2 bin 398 iş yeri vardır. Bu işyerlerinde 52 bin 207 kişi çalışmaktadır.

 

Baskı ve Kağıt Sektör Fuarları Nelerdir?

Baskı ve kağıt sektörü hızla gelişmesinin yanı sıra yaşanan dijitalleşme ile daha da önemli bir sektör haline gelmiştir. Baskı ve kağıt sektörüne ait birçok fuar düzenlenmektedir. Bu fuarlardan bazıları şunlardır:

Labelexpo Europe Fuarı: Yılda bir defa düzenlenen Labelexpo Europe, Belçika Brüksel’de gerçekleştirilir. Bu fuar, Avrupa’nın en büyük ve en iyi bağlantılara sahip merkezlerinden biri olan Brüksel Expo’da yapılır. Etiket ve ambalaj sektörüne dair tüm yenilikleri keşfedebileceğiniz bir fuar etkinliğidir. Sektör firmalar olarak bu alanda yapılan yenilikleri takip edebilir ve kendiniz için yeni iş bağlantıları yaratabilirsiniz.

Drupa Fuarı: Drupa Fuarı her yıl düzenlenen bir fuardır. Sektör öncülerinin bir araya geldiği bu fuar, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde yapılır. Kağıt matbaa ve baskı teknolojilerine dair her şeyi bulabileceğiniz bir fuardır. Baskı ve kağıt üzerine her türlü ürün ve yeni fikre ulaşabileceğiniz Drupa, Baskı Ve Kâğıt Teknolojisi Fuarı olarak da geçer. Burası sektör profesyonelleri için ideal bir iş merkezidir.

Print4All Fuarı: Print4All Fuarı değişim yaşayan matbaanın, pazar sergisidir. Bu fuar üç senede bir düzenlenir. Fuar İtalya Milano’da yapılır ve sektör için teknolojik yeniliğe dair her şeyi bulabileceğiniz bir yerdir. Print4All Fuarı iş ağlarını ve profesyonel eğitimi birleştirir. Şirketler için uluslararası profillerini büyütebilecekleri eşsiz bir pazar alanıdır. Burada sektöre dair her şeyi bulabilir ve kendinizi uluslararası pazarda tanıtabilirsiniz.

All in Print China: Her iki senede bir yapılan All in Print China Fuarı, Çin’in Shanghai şehrinde düzenlenir. Baskı ve Reklam Teknolojileri Fuarı olarak geçen bu etkinlik, baskı ve kağıt sektöründe olan firmaların katılım sağlayabileceği bir fuardır. Fuar Çin içinde ve dışında oldukça fazla ilgi görür. Girişimlerinizi genişletmek ve sektöre ait yeni gelişmeleri takip etmek için gidilmesi gereken fuarlardan biridir.

 

Baskı ve Kağıt Sektörü Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Baskı ve kağıt sektörünün kullanım alanları oldukça fazladır. Neredeyse hayatın her alanında bu sektörün ürettiği ürünler kullanılmaktadır. Baskı ve kağıt sektörü sahip olduğu geniş kullanım alanı ile bu alanda yapılan fuarlara birçok alt sektör katılım sağlayabilir. Odun hamuru sektörü, atık kağıt sektörü, kağıt-karton sektörü, kağıt hamuru sektörü, oluklu kağıt sektörü, karton ve mamulleri sektörü ve kağıt kırtasiye sektörü gibi sektörler de bu fuarlara katılabilir. Baskı ve kağıt sektörü; baskı ve kağıt teknolojileri sektörü, ambalaj ve baskı teknolojileri sektörü, baskı ve ambalaj sektörü, baskı ve alüminyum, baskı teknolojileri sektörü, ambalaj ve etiket gibi sektörlerle iç içedir.

Baskı ve kağıt sektörünün içindeyseniz, bu fuarlara katılmanız işiniz için önemli bir etkendir. Ülkelerin ekonomilerinde oldukça önemli bir yer eden baskı ve kağıt sektörü için yapılan bu fuarlar pazar alanını genişletmek için tercih edilen en iyi yollardan biridir. Baskı ve kağıt sektör fuarlarına katılmak size; yeni iş ağları edinme ve sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip etme gibi fırsatlar yaratır. DixiFuar, fuar ziyaretlerinizin tamamında sizler için en iyi planlamaları yapar. Sektördeki güncel gelişmelerden haberdar olmak ve yeni iş bağlantıları yapabilmek için bu fuarlara mutlaka katılmalısınız.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor