Ev Tekstili Fuarları

Ev Tekstili Sektörü

 

Ev tekstili sektörü, evlerde kullanılan çeşitli tekstil ürünleri, halı, perde, yastık, nevresim takımı, havlu, masa örtüsü, dekoratif aksesuarlar, mobilya döşemeleri gibi ev eşyalarıyla ilgili ürünlerin tasarımı, üretimi ve pazarlaması ile ilgilenen bir sektördür. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalar, yatak odası, banyo, mutfak, oturma odası gibi farklı alanlarda kullanılan ürünlerin üretimi, tasarımı, dağıtımı ve pazarlaması gibi faaliyetleri gerçekleştirirler. Bu sektör; yenilikçi tasarımlar, kaliteli malzemeler ve üretim teknolojileri kullanarak farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürünler sunmaktadır.

Fuarlar ticareti geliştirmek, dünya ülkeleriyle rekabet edebilmek için belirli aralıklarla düzenlenen büyük pazarlardır. Ev tekstili ve mefruşat sektöründe ihracat yapabilmenin en iyi yolu da ev tekstili fuarlarından geçer. Sektörde pazar payını artırmak, daha geniş çevreye kendini duyurmak ve yapabileceklerini üst düzey ortamlarda paylaşmak için uluslararası fuarlara katılmak oldukça önemlidir.

 

Fuarlarda Vazgeçilmez Sektör Ev Tekstili Fuarları

Tekstil sektörü ülkemizde çok tercih edilen iş kollarından biri olma özelliğini koruyor. Bununla birlikte tekstil üzerinden ihracat ve ithalat yapma oranları da oldukça yüksek. İhracat yapmak yurt dışına açılmak için o alanda deneyimli olan kişileri bulmak ve o yollardan daha önce geçmiş şirketlerle bilgi paylaşmak başarı ile yapılacak ihracat ve ithalatın kapılarını açar. Ev tekstili fuarları da yüzlerce firmayı bir araya getirerek isimlerini duyurmak isteyen girişimciler ve sektörde öne çıkan lider firmalar için geniş fırsatlar sunar. Fırsatlardan bazıları:

 • Bağlantılar kurmak, bağlantıları genişletmek
 • Rakipleri analiz edebilmek
 • Mevcut müşteriyi korurken yeni müşteriler edinmek
 • Gelişmelerden ve yeniliklerden aracısız haberdar olmak
 • Kurumsal kimlik ve itibarı artırmak 

Tekstil sektöründe ev tekstili kapsamına; nevresim, yorgan, yatak gibi uyku ürünleri, perde, halı, döşeme gibi yaşam alanları ürünleri ve deri malzemeler, havlu, paspas ve perde türlerini içine alan banyo ürünleri, mutfak ürünleri; liften ipliğe, dokumadan baskıya, tasarımdan işlemeye geniş çaplı tekstil ve yan ürünleri girer.

 

Ev Tekstili Fuarları Neden Önemli?

Ürünlerinizi talep eden bir pazar yoksa dünyaya açılmanız olanaksızdır. Uluslararası ev tekstili fuarları size pazar olanağı sunar. Dünyanın pek çok ülkesini bir merkezde toplayan bu fuarlarda üreticiler tasarımcı ve perakendecilerle aynı anda buluşma fırsatı bulur.

 • Dünya ev tekstili sektörü ihracatı, 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla %19,7 artarak 75,7 milyar dolar seviyesine yükselmiştir. Çin tek başına sektör ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştirirken, en fazla ihracat yapan ülkeler sırasıyla Çin (%46,6 pay), Hindistan (%8,0 pay), Pakistan (%7,0 pay), Türkiye (%3,9 pay) ve Almanya (%3,5 pay) olarak belirlenmiştir.

Her yıl yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılımın ve fuara katılım için devlet desteğinin yüksek olduğu ev tekstili sektörünün gelişmesinde ev tekstili fuarlarının payı büyüktür. Ülkemizde tekstil ve hammadde ihracat rakamı sektörler arasında ilk onda seyrederken halı ürün gurubunda ihracat rakamlarında daha hızlı artış gözleniyor. 2020 yılı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına göre ihracatı en fazla olan ilk 10 sektör içinde Tekstil ve Hammadde sektörü 9. sıraya yerleşiyor. Açıklanan rakamlar ise şöyle,

 • 2019 Haziran- 509.832 bin dolar
 • 2020 Haziran- 554.851 bin dolar
 • %8,8’lik bir artış söz konusu

İhracatını yüksek oranlı artıran ilk 10 sektör içinde Halı sektörü 6. sırada yer alıyor.

 

Tekstil ve Hammaddeleri sektöründe ihracat yapılan ilk 3 ülke sırasıyla;

 • İtalya
 • Almanya
 • ABD

 

Ticaret Bakanlığının verilerine göre,

 • 2021’de ev tekstili sektörünün toplam ihracatı bir önceki döneme göre %27,9 artarak 2,96 milyar dolara çıkmıştır.
 • 2021’de ihracatta ilk sırayı havlu ve bornozlar (%34,7’lik pay) almıştır. İkinci sıraya %21,7’lik pay ile yatak çarşafları yerleşmiştir. Ev tekstili ihracatımızda tüm ürün gruplarında 2020’ye göre artış görülürken, en yüksek artış ise el işi duvar halılarında gerçekleşmiştir.
 • 2021 yılında en fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya (%17,0 pay), ABD (%14,2 pay), Fransa (%5,2 pay), İngiltere (%4,9 pay) ve İtalya (%4,6 pay) olmuştur. İlk 20 ülkeye yapılan ihracat toplam sektör ihracatının %76,8’ini oluşturmuştur.
 • Ev tekstili ithalatı 2021 yılında önceki yıla göre %2,1 oranında azalıp 405,9 milyon dolar olmuştur.
 • Türkiye 2021 senesinde dünyada en fazla ev tekstili ürünü ihracat eden 4. ülke olma konumunu korumayı sürdürmüştür.

Bu verilere dayanarak küresel ekonomik bağların güçlendirilmesi ve artırılması için sektörün her geçen gün daha büyük çaba sarf etmesi gerekiyor. Yurt dışı ev tekstili fuarlarına daha fazla katılımı teşvik etmek ihracat rakamlarını artıracağı gibi istihdamı ve üretimi de artıracaktır.

Dış ticaret ilişkilerinde tanınma ve sürdürülebilir iş bağlantıları kurmanın yolu görünür olmaktan geçiyor. Görünür olmak için en önemli adım sektörel ve ticari fuarlara katılımdır. Ev tekstili ve mefruşat fuarları pek çok sektör fuarında olduğu gibi geri dönüşü hızlı olan organizasyonlardır.

 

Önceliklerine Göre Ev Tekstili Fuarları

Heimtextil Frankfurt Fuarı: 1971 senesinden beri düzenlenen ve türünün en büyüğü sayılan ev tekstili fuarlarının başındadır. Fuar; perdeler, zemin kaplamaları, yatak örtüleri, havlular ve ev dekorasyonu gibi ev tekstili ürünleri alanında geniş bir yelpazede ürün sunmaktadır. Dünyanın hemen her ülkesinden katılımcı ve ziyaretçi çeken Heimtextil Frankfurt, üreticileri perakendecilerle, tasarımcıları bilgi kaynaklarıyla doğrudan buluşturur. Sektördeki güncel gelişmeleri ve trendleri yakalamak için çok sayıda katılımcı tarafından özellikle tercih edilir.

Domotex Asia, Chinafloor Fuarı: Dünyanın en büyük halı ve zemin kaplamaları fuarlarından biridir. Her yıl Şanghay, Çin’de 107 ülkeden katılımcı, 66 binden fazla sektör profesyonelini ağırlayan fuarın ürün kategorisinde el yapımı halılar, halı teknolojisi, bambu ve ahşap yer döşemeleri bulunuyor.

High Point Furniture Market Fuarı: ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde, yılda iki kez düzenlenen ve dünyanın en büyük ev mobilyaları fuarı olarak kabul edilen bir etkinliktir. Mobilyaların yanında fuarda ev tekstili ile ilgili birçok kaplama, döşeme, kilimler, halılar ve zücaciye gibi ürün grupları da yer alır. Binlerce mobilya üreticisi, tedarikçisi, alıcısı ve tasarımcısı, yaklaşık 180 bina ve 11,5 milyon metrekarelik bir alanda bir araya gelir. Etkinlik ev mobilyaları, ev tekstili, dekorasyon, aydınlatma gibi geniş bir yelpazedeki ürünleri sergilemektedir. High Point Furniture Market, ev tekstili ve mobilya endüstrisindeki son trendlerin ve yeniliklerin keşfedilmesi için önemli bir kaynaktır.

Hometextile & Design Fuarı: Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen uluslararası bir ev tekstili ve dekorasyon fuarıdır. Fuarda yüzlerce katılımcı; halılar, kilimler, perde, yastık, nevresim takımı, aydınlatma ve diğer ev tekstili ürünleri gibi geniş bir yelpazede ürünler sergilemektedir. Ayrıca mobilya ve dekorasyon ürünleri de fuarın bir parçası olarak sunulmaktadır. Crocus Expo International Exhibition Center’da gerçekleştirilen Hometextile & Design fuarı, hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Intertextile Shanghai Home Textiles Fuarı: Her yıl düzenlenen Asya’nın en büyük ev tekstili fuarıdır. 1995 yılından bu yana her yıl düzenlenen fuar yatak odası, banyo, mutfak, oturma odası ve diğer ev alanları için tekstil ürünleri sergiler. Fuarda, ev tekstili ürünleri, ev tekstili aksesuarları, perdeler, zemin kaplamaları ve diğer ev tekstili ürünleri yer alır. Uluslararası katılımcılarla dolu olan bu fuar, ev tekstili sektöründe dünya çapında tanınmış bir etkinlik olarak kabul edilmektedir.

Textile Expo Barcelona Fuarı: İspanya’nın Barselona şehrinde her yıl düzenlenen bir tekstil ve ev tekstili fuarıdır. Fuar ev tekstili, moda, iş kıyafetleri, dijital baskı ve aksesuarlar gibi birçok sektöre hitap eden ürünlerin sergilendiği bir platformdur. Katılımcılar, son trendler ve yenilikler hakkında bilgi edinebilir, yeni iş bağlantıları kurabilir ve ihracat olanaklarını artırabilirler. Ayrıca, çeşitli seminerler ve atölye çalışmaları da dahil olmak üzere etkinlikler düzenlenmektedir.

 

Ev Tekstili Fuarlarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Ev tekstili fuarlarına ev tekstili sektöründeki her türlü üretici, ithalatçı, ihracatçı, toptancı, perakendeci, satıcı, distribütör, tasarımcı ve tekstil firmaları katılabilir. Ayrıca ev tekstili ürünleriyle ilgili yan sektörlerde faaliyet gösteren firmalar da bu fuarlara katılabilirler. Örneğin ev tekstili ürünlerinin üretimi için kullanılan mobilya ve dekorasyontekstil makineleri üreticileri, boya ve kimyasal üretici firmaları, aydınlatma sektörü firmaları ve hizmet sağlayıcılar, ev tekstili fuarlarına katılabilirler.

 

Ev Tekstili Fuarlarına Zahmetsizce Katılmanın Yolu Dixifuar’dan Geçer 

İhracat ve üretim hacmini geliştirmek isteyen pek çok işletmenin katıldığı ev tekstili fuarlarına katılmak için iyi hazırlanmış tur paketlerinden yararlanmanız sizi hedefinize daha hızlı yaklaştırır. 20 yılı aşkın turizm deneyimini fuar turlarıyla artıran dixifuar.com, işletmenize özel hazırlanmış birbirinden özellikli tur paketleriyle sizi destekler. Her geçen gün müşteri memnuniyetini artırarak yol alan dixifuar.com ile fuar planlarınızı ertelemeden, avantajlı seyahatler planlayabilirsiniz.

 

 

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor