Laboratuvar Teknolojileri Fuarları

Laboratuvar Teknolojileri Sektörü

 

Türkiye’deki laboratuvar teknolojileri sektörü geçmişten bugüne oldukça hızlı bir büyüme göstermektedir. Özellikle son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte büyüyen bu sektör, üreticiler için oldukça cazip bir sektör haline gelmeye başladı. Gelişen teknoloji ile birlikte bilimsel araştırma ve geliştirme faaliyetleri de büyük oranda artış gösterir ve buna bağlı olarak da laboratuvar teknolojileri sektörü büyümeye devam eder. Bu sektör tıbbi, ilaç, çevre güvenliği, kimya, gıdaların kontrolü ve daha birçok farklı alanda laboratuvar analiz ve test faaliyetleri için ihtiyaç duyulan teknoloji hizmetlerini sağlar. Hızla artan dünya nüfusu ile birlikte laboratuvar analizlerinin de önemi sürekli olarak artar. Bu hizmeti veren firmalar gerek tüketiciye gerek ise üreticiye ihtiyaç duyulan her aşamada analiz hizmeti sunar.

Türkiye’de olan laboratuvar teknolojileri sektöründe, yerel ve uluslararası üreticiler bulunur. Ülkede bulunan tüketiciler için güncel teknolojilere uygun ürünlere erişim imkanı sunulur. Bunun yanı sıra ülke dışında olan pazarlara yönelik ihracat yapmak için de bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Günden güne gelişim gösteren laboratuvar teknolojileri sektörü, ülke ekonomisinin oldukça önemli bir parçasını oluşturur. Ayrıca bu sektör hem iç hem de dış pazarda önemli bir konuma sahip olmuştur.

 

Laboratuvar Teknolojileri Sektör Raporu

Laboratuvar ortamı, 1980’lerden beri oldukça hızlı ve dikkat çeken yenilikler kazanmıştır. Laboratuvar teknolojileri sektörü de nitelikli özelliklere sahip olması ile oldukça öne çıkan bir sektördür. Sektörün sahip olduğu nitelikli özellikler, bugün için bu sektörü daha cazip bir hale getirir. Laboratuvar teknolojilerinde bilgisayara bağlı cihaz sayılarının artması, laboratuvarda kalite sistemlerinin kurulması, akreditasyonun sağlanması, laboratuvarlara ayrılan bütçelerin artması ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması gibi birden fazla etken Türkiye’de kurulan kontrol laboratuvarlarının oldukça büyük ve etkili bir aşama kaydetmesine neden olmuştur.

Laboratuvar teknolojileri sektörünün geleceğin dünyasında daha geniş ve kapsamlı bir yer edineceği oldukça kesin gözükmektedir. Laboratuvar hizmetlerinin sahip olduğu pazar büyüklüğünün 2022 yılında 217,53 milyar ABD doları olduğu tahmin edilmektedir. Aynı zamanda 2023 yılından 2030 yılına kadar %3,2’lik bir yıllık bileşik büyüme oranı ile daha da genişlemesi beklenir.

Kronik hastalıkların artması ve erken tanı testlerine yönelik olan talep artışı gibi faktörler nedeniyle sektör hızlı bir büyümeye tanık olmaktadır. Bununla birlikte COVID-19 için artan test hacmi nedeni ile sektör yeniden ve kademeli bir şekilde büyümeye devam etmiştir. 2020 yılında COVI-19 için artan harcamalar 9,2 milyar ABD dolarına ulaştı ve böylece pandemi sırasında sektör gelişmeye devam etti.

 

Laboratuvar Teknolojileri Sektörü Fuarları Nelerdir?

Türkiye’deki laboratuvar teknolojileri sektörü, oldukça önemli bir pazar alanı kaplar. Eğer sizler de büyüme potansiyeli taşıyan bu sektörde yer alıyor ve gelişmek isterseniz, laboratuvar teknolojileri sektörünün her yönünü keşfedebileceğiniz uluslararası fuarlara katılabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen bu fuarlarda yeni iş ağları kurabilir ve aynı zamanda sektörünüzde olan gelişmeleri yakından takip etme imkanına sahip olabilirsiniz.

Lab Technology Fuarı: Laboratuvar sektörüne odaklanan bir fuardır. Her yıl düzenlenen bu fuar, sektörün önde gelen firmalarını bir araya toplar. Sektör içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu fuarda yeni iş bağlantıları edinme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Medlab Dubai Fuarı: Orta Doğu’nun önemli fuarlarından biridir. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenecek olan bu fuar, yılda bir kez yapılır. Fuar çok sayıda sektör firmalarını iş fırsatları ile güçlendirir ve sektördeki profesyonellerin tek bir merkezde toplanmasına olanak sağlar. Aynı zamanda bu fuar bünyesinde başka etkinliklere de katılabilirsiniz.

Analytech Fuarı: Analiz ve laboratuvar teknolojileri fuarıdır. Yılda bir kez düzenlenir. Sektörün uzman kişiliklerinin tek bir merkezde toplandığı bu fuar, büyük bir bilgi ağı yaratıyor. Fuar boyunca yürütülen konferans, toplantı ve teknik sunumlar sektörü büyük oranda besleyen faaliyetlerdir. Sektörü bilgi anlamında beslerken aynı zamanda da yeni iş ağları oluşturmak için oldukça iyi bir fırsat sunar.

ArabLab Live Fuarı: Küresel müşterileri bir araya getirmek ve laboratuvar teknolojilerinde yaşanan gelişimleri bu müşteriler ile buluşturmak adına yapılan bir fuardır. Bu fuar Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde, her yıl olacak şekilde yapılmaktadır. ArabLab Live, her fuar döneminde dünya çapında 120’den fazla ülkeden katılımcı ve ziyaretçiye ev sahipliği yapar.

 

Laboratuvar Teknolojileri Sektörü Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Laboratuvar teknolojileri sektörü dünya ve ülke ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sektörün yararlanıldığı alan oldukça geniştir. Günlük hayatı daha kolay bir hale getiren birçok alanda dolaylı yoldan yarar sağlanılan bir sektördür. Bu neden ile laboratuvar teknolojileri sektörü için planlanan fuarlara birçok firma katılım sağlamaktadır. Tıbbi, ilaç, çevre güvenliği, kimya, gıdaların kontrolü ve daha birçok firma laboratuvar teknolojileri fuarında kendilerine yer edinebilir.

Yapılan bu tür fuarlara katılmak size; yeni müşteriler edinme, pazarlama fırsatı, rakip analizi, yeni ürünler ve trendler hakkında bilgi edinme ve networking fırsatları sağlar. Sektör içerisinde yeni iş bağlantıları kurmak ve değişen sektör pazarına hakim kalabilmek için, bu fuarlara muhakkak katılmanız gerekir.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor