Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Bebek ve Çocuk Ürünleri Sektörü

 

Bebek ve çocuk ürünleri sektörü, hızlı büyüme gösteren sektörlerden biridir. Bu hızlı büyümenin başlıca sebeplerinden biri sürekli olarak artan bebek doğum oranlarıdır. Bu da sektörün her zaman canlı kalmasını ve pazardaki talebin her zaman yükselişte olmasını sağlar. Ayrıca bu sektör yetişkin hazır giyim sektörüne göre %50 daha hızlı büyüme göstermektedir. Yaşanan bu hızlı büyüme yeni girişimciler için önemli fırsat alanları yaratmaktadır.

Türkiye’de bebek ve çocuk ürünleri sektörü, ülke ekonomisinde oldukça etkilidir ve ülke pazarının önemli bir paydaşıdır. Sektörde bebek ve çocuk ürünlerine dair her çeşit ürün bulunmaktadır. Ürün çeşitliliği konusunda yelpaze oldukça geniştir. Bebek ve çocuk ürünleri sektöründe üretilen ürün yelpazesi teknolojiyle beraber genişlemeye devam etmektedir.

 

Bebek ve Çocuk Ürünleri Sektörü Raporu

Yılda 1,3 milyon bebeğin doğduğu Türkiye’de, aileler ayda ortalama olarak 40-60, yıllık ise 480-700 dolar civarında bir harcama yapmaktadır. Türkiye bebek ve çocuk ürünleri sektör büyüklüğü neredeyse 2 milyar dolardır. Tekstil gurubu %30, bebek bezleri ise %22 ile pazarda en büyük paya sahip olan alt sektörlerdendir. Diğer alt sektörler de hemen bunların ardından gelmektedir. Bunlarla beraber Türkiye bebek ve çocuk ürünleri sektöründe büyüme potansiyeliyle diğer ülkelerin dikkatini çekmektedir.

Trademap verilerine göre, küresel bebek giyim sektörü yaklaşık olarak 20 milyar dolar ticaret hacmine sahiptir. Bu sektör içerisinde Türkiye en büyük 10 ihracatçı ülke arasında yer almaktadır ve toplam ihracat içinden %2,6’lık bir pay almaktadır. Bebek ve çocuk ürünleri sektöründeki üretici yoğunluğu açısından Türkiye’de en büyük ve fazla sayıda oyuncu Bursa, Denizli ve İstanbul’da bulunmaktadır. Bursa sektör üretiminin %80’ini kaplamaktadır. Bursa şehrinin bebek ve çocuk ürünleri sektöründe, 2012-2017 yıllarında yaptığı yıllık ihracat büyüme ortalaması %24 şeklindedir. Bu büyüme, Türkiye’nin bu sektörde sahip olduğu konumunun gittikçe güçlendiğini oldukça net bir şekilde göstermektedir.

2020 yılında Türkiye dünya bebek hazır giyim ihracatında 8. sıradadır.  2019 yılına göre ihracatta %3,37 artış yaşanmıştır. Türkiye’nin bu sektördeki ihracatı 293,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Çocuk giyim, çocuklar ile ilgili harcamaların yaklaşık olarak %6’sını oluşturmaktadır. İhracat ve üretimini artıran Türkiye, 2021 yılında 20,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. Bebek-çocuk konfeksiyon ihracatını 2021 yılında 2020 yılına göre %30’un üzerinde bir artış ile kapatmıştır.

 

Bebek ve Çocuk Ürünleri Sektör Fuarları Nelerdir?

Bebek ve çocuk ürünleri sektörü Türkiye’de oldukça etkili bir üretim kapasitesine sahiptir. Bebek doğum oranlarının artmasıyla canlılık göstermeye devam eden bu sektör, güçlü ihracatı olan sektörlerden biridir ve ülke ekonomisi için de önemlidir. Sizler de bu sektör için yapılan fuarlara katılım sağlayarak uluslararası pazarda kendinizi tanıtma imkanı yakalayabilirsiniz.

BabyWelt Stuttgart Fuarı: Her yıl bir kere düzenlenen BabyWelt Stuttgart Fuarı, Almanya Stuttgart’ta yapılır. Bu fuar sektör firmalarının uluslararası alanda toplandığı bir etkinliktir. Katılımcılar sektör uzmanlarından profesyonel tavsiyeler alabilecektir. Fuar, Stuttgart’ın çocuklar için olan en büyük fuarlarındandır. Bebek ve çocuklara dair birçok ürünü bu fuarda görebilirsiniz.

Kind + Jugend Köln Fuarı: Yılda bir defa düzenlenen Kind + Jugend Köln Fuarı, Uluslararası Çocuk ve Bebek Eşyaları Fuarı’dır. Bu fuar Almanya’nın Köln şehrinde yapılır. Sektör içerisinde oldukça dikkat çeken bir fuardır ve en fazla ilgi gören bebek ve çocuk fuarlarından biridir. Fuarın yapıldığı Messe Köln, uluslararası sergiler için kullanılan bir fuar alanıdır ve oldukça büyüktür. Sektör içerisinde olan firmalar olarak, kendinizi uluslararası pazar alanında tanıtma fırsatı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda bebek ve çocuk ürünleri sektöründeki yenilikleri yakından takip edebilirsiniz.

Pitti Bimbo Fuarı: Pitti Bimbo Fuarı, İtalya Floransa’da yapılır. Her yıl düzenlenen Pitti Bimbo Fuarı bir Çocuk Giyim ve Mobilya Fuarı’dır. Burada ünlü tasarımcı ve koleksiyoncuların ürünlerini görebilirsiniz. Sektörün yeni ve canlı ürünlerini görebilmek ve aynı zamanda bu pazarda kendinizi tanıtabilmek için bu fuara katılımcı olarak katılabilirsiniz. Bu fuarda girişimleriniz için yeni fikirler ve iş bağlantıları edinebilirsiniz.

IBTE Guangzhou Fuarı: Uluslararası Bebek Ürünleri ve Oyuncak Fuarı olan IBTE Guangzhou Fuarı, sektördeki firmalar ve ilgililer tarafından ilgi gören uluslararası bir etkinliktir. Her yıl sektör öncülerini buluşturan bu fuar Çin Guangzhou’da yapılır. Bebek ürünleri ve oyuncaklarına dair her şeyi burada bulabilir ve son trendler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. 

IBTE International Baby Products & Toys Expo Fuarı: Uluslararası Bebek Ürünleri ve Oyuncakları Fuarı olan IBTE Expo Fuarı, Endonezya Cakarta’da yapılır. Yılda bir defa düzenlenen bu fuarda bebek ürünleri ve çocuk oyuncaklarına dair her şeyi bulabilirsiniz. Bu fuara katılım sağlayarak uluslararası pazar alanında ürünlerinizi tanıtma imkanı yakalayabilirsiniz.

 

Bebek ve Çocuk Ürünleri Sektörü Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Bebek ve çocuk ürünleri sektörü sürekli olarak talep artışı yaşanan bir sektördür. Bu nedenle ülke ekonomilerini doğrudan etkilemektedir. Bebek ve çocuk ürünleri sektörüne giren ürünlerin geniş yelpazeli olması, sektör için yapılan fuarların daha fazla ilgi görmesine neden olmaktadır. Sektör fuarlarına birçok sektör firmaları katılım sağlayabilir. Hazır giyim sektörü, tekstil sektörü, bebek ve çocuk mobilyaları sektörü, anne-bebek sektörü, bebek ve çocuk giyim sektörü ve bebek taşıma araç gereçleri gibi sektörler de bu fuarlara katılarak, uluslararası pazarlarda kendilerini tanıtabilir.

Bebek ve çocuk ürünleri sektöründe olan bir firma iseniz, bu fuarlara katılım sağlayarak yeni müşteriler edinebilir ve rakip analizi yapabilirsiniz. DixiFuar bu sürecin başından sonuna kadar sizler için farklı planlamalar yapar. Eğer bu fuarların sağladığı avantajlardan yararlanmak istiyorsanız, DixiFuar ile iletişime geçin!

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor