İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Sektörü

 

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma sektörü önemli gelişim yaşayan sektörlerden biridir. Yaşadığı bu gelişim ile birlikte yatırımcılar için oldukça cazip bir sektör haline gelmiştir. Isıtma ve iklimlendirme sektörü ısıtma, soğutma, havalandırma, klima sistem ve ekipmanlarını içermektedir. Buna göre sektör tesisat yalıtımı gibi sektörler ile çok yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Türkiye bugüne kadar, ısıtma ve iklimlendirme sektörü iç pazar talebini karşılamada iyi hamleler gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda küresel rekabetin oldukça yoğun olduğu iç pazar alanında aktif rol almıştır. Bununla birlikte ısıtma ve iklimlendirme sektörü uluslararası pazar alanında, sürekli olarak artış gösteren ihracatıyla, ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamaktadır.

Türkiye ısıtma ve iklimlendirme sektöründe, 2005 yılında Avrupa üretim merkezlerinden biri olmuştur. Ülkenin bu sektördeki ihracatı her geçen gün artmaktadır ve uluslararası pazar alanında kendine daha etkin bir konum edinmeyi amaçlamaktadır. Pazar alanında büyük gelişmeler kaydeden ısıtma ve iklimlendirme sektörü, ülkenin ekonomisinde oldukça önemli ve köklü bir yere sahip olmuştur. Sektörün istikrarlı bir şekilde geliştirdiği teknoloji seviyesi sayesinde de Türk firmaları dünya çapında olan firmalar ile rekabet edebilecek seviyeye gelmiştir.

 

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma  Sektör Raporu

Uluslararası İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma sektörü, gelişen teknolojiye paralel olarak bir ilerleme göstermektedir. Bu sektöre olan talep inşaat sektörünün büyümesi ile de artış göstermektedir. Son zamanlarda tüm ülkelerin bu alana ilgi göstermesi değişen iklimle doğru orantılıdır. Öngörülemeyen iklim şartları ile iklimlendirme alanında yapılan yatırımın faydalı olduğu görülmüştür. Türkiye bu sektörde gelecek dünya lideri arasında olma potansiyeli taşımaktadır ve bu potansiyelini gerçekleştirmek adına birçok girişim yapmaktadır.

Türkiye ısıtma ve iklimlendirme sektöründe ihracat alanında oldukça önemli bir konumdadır. Ülkede faaliyet gösteren 100 firmadan 1,9’u iklimlendirme sektöründe faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda Türkiye’de kaydı olan çalışanlardan 100 kişiden 3,5 ‘i iklimlendirme sektöründe çalışmaktadır. Bu verilere göre Türkiye bu sektörde oldukça iyi bir ilerleme göstermektedir. Türkiye 2005 yılını bir önceki yıla göre %7,9 artış ile 6 milyar 680 milyon dolarlık ihracat büyüklüğü ile kapatmıştır. Isıtma ve iklimlendirme sektörü 2011 yılında 4.7 milyar dolar ve 2012 yılında yaklaşık olarak 5.0 milyar dolar ihracat gerçekleşmiştir. İklimlendirme sektörünün 2013 yılında olan ihracatı 4.2 milyar dolar şeklinde gerçekleşmiştir. Bu sektörde yapılan ithalat ise; 6,4 milyar dolardır.

2021 yılında, ısıtma ve iklimlendirme sektörü 319 milyar dolarlık bir büyüklüğü sahip olmuştur. Kentleşmenin artış göstermeye devam etmesi, pazar büyümesini direkt olarak yönlendiren faktörlerin başında gelmektedir. Bununla birlikte hükümetler teşvik, destek ve indirim gibi programlar sunarak, enerji açısından verimli iklimlendirme sistemlerini yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

2022 yılında, ihracatın en yüksek olduğu ülkeler sırası ile; Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Rusya ve Fransa’dır. Aynı zamanda Türkiye 2022 yılı itibariyle; Orta Asya ülkeleri, Balkan ülkeleri, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde pazar payını artırdı. Isıtma ve iklimlendirme sektöründen 2026 yılına kadar, yıllık ortalama %8,4 kadar büyüme oranı beklenmektedir. Buna göre sektörel büyümenin 477 milyar dolara ulaşacağı düşünülmektedir.

 

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Sektör Fuarları Nelerdir?

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma sektörü alanında düzenlenen uluslararası fuarlara, her yıl sektör içerisinden öncü firmalar büyük bir katılım sağlamaktadır.

ISH Chine & CIHE Fuarı: Çin Uluslararası Isıtma, Havalandırma, İklimlendirme, Sanitasyon ve Ev Konfor Sistemleri Ticaret Fuarı, en tanınan fuarlardan biridir. Yılda bir defa olan bu fuar, sektörün öncü markalarını bir araya getirme konusunda oldukça iyidir. ISH China & CIHE Fuarı’nın, dünyanın en büyük gelişmekte olan pazar alanı olan Çin’de düzenlenmesi sektör firmalarının ilgisini çekmektedir. Uluslararası pazar alanında, yeni iş bağlantıları kurmak isteyen sektör firmaları için oldukça cazip olan bir fuardır.

E-World Fuarı: E-World Fuarı Almanya’nın Essen kentinde gerçekleştirilir. Fuar Avrupa enerji sektörünün buluşma yeri olarak görülmektedir. Yılda bir defa düzenlenen bu fuar, Isıtma ve İklimlendirme sektöründe ilgi gören bir fuardır. Uluslararası pazar alanında gücü olan ya da güç edinmek isteyen firmalar her yıl burada bir araya gelmektedir. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerinden gelmektedir. Bu fuara katılan firmalar sahip oldukları pazar alanını diri tutmak ve yeni iş bağlantıları geliştirmek adına bu fuara katılım sağlamaktadır.

MCE Mostra Convegno Expocomfort: İtalya Milano’da yapılan bu fuar, Milano fuar alanında düzenlenir. Yılda bir defa olacak şekilde, sektör firmalarının bir araya toplandığı bir fuardır. Firmalar bu fuara katılım sağlayarak pazar alanındaki görünürlüğünü artırır. Eğer ısıtma ve iklimlendirme sektöründe yer alan bir firma iseniz, bu fuara katılım sağlamak yeni iş bağlantılarınız anlamında oldukça yapıcı olacaktır.

 

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Sektörü Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma sektörünün kullanım alanları oldukça geniştir ve bu sektör ülke ekonomisinin oldukça önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Sektörün sahip olduğu geniş kullanım alanı ile ısıtma ve iklimlendirme sektörü fuarlarına birçok farklı alt sektör katılım sağlayabilir. İnşaat sektörü, gıda sektörü, ulaşım sektörü, yapı ve inşaat teknolojileri sektörü, sağlık sektörü gibi sektörler bu fuarda kendilerine yer edinebilir.

Sektörün yurtdışı fuarlarında; İklimlendirme ve Soğutma Sektörü, İklimlendirme, Isıtma ve Soğutma Sektörü, İklimlendirme Sanayi Sektörü, İklimlendirme ve Su Teknolojisi, Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Sektörü, Uluslararası Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme, Enerji Isı ve Havalandırma gibi farklı kullanım isimleri de mevcuttur.

Eğer ısıtma ve iklimlendirme sektöründen ya da ilişkili olan bir sektördeyseniz, bu alanda yapılan fuarlara katılım sağlayabilirsiniz. Isıtma ve iklimlendirme sektörü fuarlarına katılım sağlamak sizlere; yeni müşteriler edinme, pazarlama fırsatı, rakip analizi, yeni ürünler ve trendler hakkında bilgi edinm edinme ve networking fırsatları sağlar. DixiFuar bu sürecin tamamında sizler için en iyisini planlar. Girişiminizi ileri taşımak ve sektörde güncel kalmak için harekete geçin.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor