Medya Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Medya Sektörü

 

Hayatın her alanında oldukça büyük bir etkiye sahip olan medya sektörü, sürekli olarak büyüyen ve çeşitlenmeye devam eden bir sektördür. Dünya ve ülke ekonomisinde önemli ve özellikli olan sektörlerden biridir. Medya sektörünün önemi hem ekonomik hem de sosyal açıdan oldukça büyüktür. 

Her geçen gün daha fazla talep gören medya sektörü teknolojik gelişme ve yenilikler ile sektör içerisinde yeni fırsatlar yaratmaktadır. Dünya genelinde medya sektörünün büyüme hızı, ülkeler arasında farklılık göstermekle birlikte son yıllarda birçok ülke bu sektörde atılımlar yaşamakta ve kendini geliştirmektedir. Bu sektörün en önemli özelliği büyüklü küçüklü birçok sayıda basın organından oluşmasıdır. Radyo kanalları, TV kanalları, gazeteler ve internet medya sektörünü oluşturmaktadır.

 

Medya Sektörü Raporu

Toplumların her zaman önem verdiği medya, teknolojinin sürekli olarak gelişmesiyle birlikte önemini korumaya devam etmektedir. Canlılık medya sektöründe hiçbir zaman azalmaz. Dünyada son zamanlarda medya alanında yaşanan ekonomik gelişme ve pazar açığı bu sektörü daha cazip bir hale getirmiştir. Medya sektöründe toplam pazarda hızlı artışa paralel olarak birçok sektörün de yatırımları artış göstermiştir.

Türkiye 2021 yılında %34,4 pay ile en fazla büyümeyi gerçekleştirerek pazar olgunluğuna erişerek ülkeler arasında ön sıralarda yerini almıştır. Diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında İngiltere, Almanya ve Fransa dijital reklam yatırımları toplamının, Avrupa’nın toplam yatırımlarının %50’sinden fazlasına sahip olduğunu göstermiştir. Böylece Türkiye %3’lük pay ile 9. sırada yer almıştır.

2022 yılında Türkiye’de organize medya yatırımları 17 milyar 107 milyon TL, toplam medya sektör yatırımları ise 25 milyar 269 milyon TL olarak, bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından açıklandı. TV reklam yatırımları 2022 yılının ilk yarısına %61 oranında artarak tarih boyunca gerçekleşen en hızlı büyüme oranına ulaşmıştır. 5 milyar 434 milyon TL olarak raporlanan TV yatırımları, Medya ve Reklam Sektörü yatırımlarının %42,6’sını oluşturmaktadır. Bu bilgilere göre 2021-2022 yılı değişim oranı %66 olmuştur. Medya sektörü pandemi döneminde bile büyümeye devam eden sektörlerden biri olmuştur.

 

Medya Sektörü Fuarları Nelerdir?

Türkiye’de medya sektörü ekonomik büyüme, istihdam ve sürdürülebilir kalkınma açısından büyük bir öneme sahiptir. Medya sektörü, ülkelerin kalkınması için onlara önemli bir fırsat sunmaktadır. Sizler de ülke ekonomisinde sürekli olarak büyüyen medya sektörü ile ilgileniyorsanız, uluslararası fuarlara katılabilir ve pazar alanında çeşitli fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Mipcom Cannes Fuarı: Mipcom Cannes her yıl düzenlenen bir uluslararası Ortak Yapım ve Eğlence İçerik Pazarı’dır. Medya sektöründe ilgiyle karşılanan bu fuar, Fransa’nın Cannes şehrinde yapılır. Medya sektör öncülerinin her yıl bir araya geldiği bu fuarda, bu alanda kendiniz için yeni iş bağlantıları yaratabilir, aynı zamanda sektör içerisinde olan gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Film Expo Tokyo Fuarı: Film Expo Osaka ve Tokyo ‘da yılda iki defa olacak şekilde düzenlenmektedir. Bu fuar 3 gün boyunca devam eder. Film Expo Tokyo, son derece işlevsel olan filmler ile ilgili birçok ekipman, malzeme ve işleme teknolojisinin bir araya getirildiği bir etkinliktir. Sektör firmaları için oldukça kapsamlı ve ilham veren bir fuardır.

Studio Ghibli Fuarı: Studio Ghibli Fuarı, yılda bir defa olacak şekilde Tokyo’da gösterilir. Bu fuar sinema sektörünün en önemli oluşumları arasında gösterilir. Birçok üç boyutlu maket, karakter ve filmlerde yer alan detayın yanı sıra filmlerle alakalı posterler, çizimler, afişler ve daha birçok yaratıcı ürünün sergileneceği bir fuardır. Bu tür fuarlar medya sektörüne büyük oranda ilham verir.

Disney D23 Fuar: Los Angeles şehrinde düzenlenen Disney D23 Fuarı, her yıl büyük bir ilgi görüyor. Bu fuar yılda bir defa düzenleniyor ve her yıl gerçek ilgililerini büyük bir heyecan ile ağırlıyor. Fuarda birçok stüdyo bir araya geliyor ve ortaya oldukça görkemli görseller çıkıyor.

 

Medya Sektörü Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Medya sektörü ülke ve dünya ekonomisi için oldukça fazla önem taşır. Bu sektör ülkelerin ekonomik büyüme ve istihdam gibi konularında doğrudan aktif rol oynar. Medya, kendi içerisinde birçok alt dala ayrılan bir sektördür. Bu nedenle yapılacak olan bu fuarlara oldukça yüksek bir katılım beklenmektedir.

Medya sektörü ile ilgili olan fuarlara katılarak sektör içerisinde olan yeni teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilir, sektörün önde gelen profesyonel isimleriyle temas halinde olabilir ve aynı zamanda medya sektörünün yakın gelecek için dönüşeceği noktaları öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor