Tekstil Fuarları

Tekstil Sektörü

 

2019 senesine oranla gerileyen 2020 senesi ticari ilişkileri artırmak için tüm dünya ülkeleri daha fazla çaba harcıyor. Ertelenen ya da iptal edilen fuar organizasyonlarının yeniden ve geniş önlemler alınarak büyük planlamalar eşliğinde kapılarını açmaları bu çabaya iyi bir örnektir. Fuarlar, tüm dünya ülkelerinden büyük, orta ve küçük işletmeleri bir araya getiren önemli etkinliklerdir. Katılımın fazla olduğu tekstil ve hammaddeleri fuarları da bunların başında gelir. İşletmeler, internetten ya da telefondan ulaşamayacağı lider firmalara stantlar aracılığıyla ulaşır. İşletmeleri yeni müşterilerle buluşturan, rakiplerini görüp analiz etme fırsatı veren, inovasyon sağlayan da yine fuarlardır. İşletmenin mevcut müşterisini elinde tutmak için bazen bir fuar davetiyesi yeterlidir. Tahmin edilenden fazla yarar sağlayan uluslararası fuar organizasyonlarında markalar ürünlerini sergiler, teknolojik gelişmelerden haberdar olur, kurumsal itibar kazanırlar. İyi aydınlatılan geniş fuar mekanlarında her katılımcıya ayrılmış küçük metrekareler içinde ziyaretçilerin büyük resmi görmeleri sağlanır.

 

Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Raporu

Türkiye için tekstil sanayisi yatırım ve ihracat hacmi bakımından lokomotif sektörlerden biridir. Küresel pazarda büyük söz sahibi ülkelerden Çin, Hindistan, Pakistan gibi işgücü maliyeti düşük olan ülkelerle rekabet eder. Tekstil ve hammaddelerinde toplam ihracatın yarıya yakını AB ülkelerine olmakla birlikte Almanya, İtalya, ABD ve İran ilk sıralardadır.

Ülke genelinde,

 • İstihdamda tekstil- %6
 • İmalat sanayiinde tekstil- %25 yer tutar.

 

2019 senesinde ürün grupları kapsamında tekstil sektöründe ihracat sıralaması,

 • Dokuma kumaş
 • İplik
 • Örme kumaş
 • Elyaf
 • Özel iplik ve kumaşlar
 • Ev tekstil kumaşları

 

2020 sıralaması tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 dönemden dolayı düşüş ve değişim gösterdi,

 • Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon alanında 2020 yılı ikinci çeyrekte 5.63 milyar dolar ihracata ulaştı.
 • Türkiye, tekstil ürünleri alanında %5’lik pay ile Almanya’nın dördüncü büyük, hazır giyim alanında %10,2’lik pay ile üçüncü büyük tedarikçisidir.
 • Tekstil alanında Türkiye %9’luk pay ile İngiltere’nin dördüncü, hazır giyim konfeksiyon alanında %7’lik pay ile üçüncü büyük tedarikçisidir.
 • Türkiye ABD’nin tekstil ürünleri ithalatında %3’lük pay ile 10. büyük tedarikçisidir. 

 

Ticaret Bakanlığı verilerine göre,

 • Dünyadaki ticaret açısından, ihracatta ön plana çıkan ülkeler sırasıyla Çin (%35), Hindistan (%6,9), ABD (%5,3), Türkiye (%4,2) ve Almanya (%4,1)’dır. 
 • 2021 yılında Türkiye’nin tekstil ihracatı bir önceki yıla göre %31,0 artış göstererek 16,2 milyar dolar seviyesine yükselmiştir.
 • Dünya pazarından aldığı %4,2 pay ile Türkiye, tekstil ihracatı konusunda 4. sıraya yükselmiştir.
 • Tekstil ve hammaddeleri içinde 2021 yılında bir önceki yıla göre en fazla artış %54,8’ ile pamuk (elyaf, iplik, kumaş) ihracatında gerçekleşmiştir.
 • Tekstil ve hammaddelerinde 2021 yılında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ABD (%12,9), Almanya (%7,7), İtalya (%7,2), İngiltere (%4,8) ve Bulgaristan (%3,4) olarak sıralanmıştır.
 • Toplam ihracatımızın %41,1’i Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılmıştır.

 

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği verilerine göre,

 • 2022 yılında Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatı, en fazla AB (27) ülkelerine yapılarak 5,6 milyar dolar değerinde gerçekleşti. Ancak bu rakam, bir önceki yıla göre %5 oranında gerileme gösterdi.
 • Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ikinci ülke grubu ise Afrika ülkeleri oldu. 2022 yılında, Afrika ülkelerine yapılan ihracat %7 artarak 1,4 milyar dolara ulaştı.
 • 2022 yılında Türkiye tekstil ve ham maddeleri ihracatında öne çıkan ülkeler değerlendirildiğinde, İtalya en önemli ihracat pazarı oldu.
 • Bu dönemde Türkiye’nin İtalya’ya gerçekleştirdiği tekstil ve hammaddeleri ihracatı bir önceki yıla göre %0,6 oranında artarak 1,1 milyar dolar değerinde gerçekleşti.
 • Almanya ise en fazla ihracat yapılan ikinci ülke konumunda bulunuyor.

 

En Önemli Uluslararası Tekstil ve Hammaddeleri Fuarları

Fuarlar kalıcı olmanız için harika fırsatlar sunar. Tekstil ve hammaddeleri fuarları potansiyel müşterilerle aracısız buluşup iş anlaşmaları yapabileceğiniz nitelikli ortamlardır. Pazar araştırmasını size getirir, siz de global dünyada yer bulursunuz. Ülkemizde ve dünyada sürdürülebilir tasarımlara tekstil sektöründe özellikle ihtiyaç vardır. Teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilen sektörler büyümeye ve var olmaya devam eder. Tekstil ve hammaddeleri fuarlarında bütün dünya ülkeleri için önemli olan sürdürülebilir tasarımları ve teknolojik gelişmeleri bir arada bulabilirsiniz. Sektörünüzde fırsat olan önemli fuarları kaçırmayın.

Münich Fabrich Start: Tekstil ve hammaddeleri fuarları arasında prestijli yere sahiptir. 1996 senesinden beri düzenlenen Münich Fabrich Start düğme, dantel, şerit gibi tekstil ürünlerinin yanında kumaş teknolojisinin de trend merkezidir. Fuar katılımcı firmaların moda gösterilerinden konferanslara kadar geniş kapsamlı programa sahiptir. Geçen yıl 37 ülkeden 950’den fazla katılımcı ağırlayan fuar, ilgili kategorilerde aksesuar ve tekstil ürünlerini bir araya getirerek pazar faaliyetlerini artırmaya fırsat yaratır.

Pure London Fuarı: İngiltere’nin en büyük tekstil ve hammaddeleri fuarlarının başındadır. 40’dan fazla ülkeden 800’ün üzerinde katılımcı ve 8.500 ziyaretçiyi dünya markalarıyla buluşturan fuar önemli bir tanıtım ve satış pazarı olma özelliği gösterir.

The London Tekstile Fair: İngiltere’nin giyim aksesuarları, moda kumaşlar ve baskı stüdyoları alanında önde gelen platformudur. 470’den fazla tedarikçi, üretici ve tasarımcıyı buluşturur. The London Tekstile Fair, tekstil ve hammaddeleri fuarları içinde iş bağlantıları sağlamak, yeni müşteriler kazanmak ve sektörü paylaşan rakipleri analiz etmek açısından oldukça prestijlidir. 

Techtextil Frankfurt Fuarı: Teknik tekstillerin ve nonwoven malzemelerin üretimi, işlenmesi, araştırması ve uygulamaları hakkında dünyanın önde gelen uluslararası fuarlarından biridir. Her yıl gerçekleşen fuar, tekstil ve giyim endüstrisinde faaliyet gösteren profesyoneller için yeni iş bağlantıları kurma, ürün inceleme ve yenilikleri takip etme fırsatı sunar. Techtextil Frankfurt, otomotiv, havacılık, inşaat, medikal ve savunma sanayi gibi birçok sektörde kullanılan teknik tekstillerin yanı sıra nonwoven malzemelerin de sergilendiği geniş bir yelpazeye sahiptir. 

Magic Las Vegas Fuarı: ABD’de modanın en kapsamlı fuarıdır. Moda perakendecilerinin ilham ve bilgi aldığı, küresel bağlantılar kurduğu büyük bir platformdur. Gelecek trendlerinin belirlendiği Magic Las Vegas, tekstil ve hammaddeleri fuarları arasında yenilikçi özelliği ile fark yaratır.

Texworld Evolution Paris Fuarı: Her yıl düzenlenen tekstil ve moda fuarıdır. Geniş bir uluslararası katılımcı ve ziyaretçi kitlesine sahip olan fuar, yüzlerce tekstil firmasının son trendleri ve yenilikleri sergilediği bir platformdur. Tekstil ürünleri, moda aksesuarları ve diğer ilgili ürünlerin yanı sıra, sürdürülebilir moda ve organik kumaşlar da fuarın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Texworld Evolution Paris, sektör profesyonelleri ve alıcıları için önemli bir iş birliği platformudur.

 

Tekstil ve Hammaddeleri Fuarlarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

Tekstil ve hammaddeleri fuarlarına; tekstil üreticileri, ihracatçıları, ithalatçıları, toptancıları, perakendecileri, moda sektörü çalışanları, moda markaları, tekstil makine ve teçhizat üreticileri, kumaşlar için boya ve kimyasal madde üreticileri, teknoloji sektörü, tekstil makineleri, mobilya ve dekorasyon firmaları gibi çeşitli sektörlerde yer alan firmalar katılabilir. Aynı zamanda yatırımcılar, finans kurumları, üniversiteler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve diğer ilgili sektörlerden profesyoneller de bu fuarlara katılabilirler.

Nitelikli tekstil ve hammaddeleri fuarlarını Dixifuar.com ile planlayabilirsiniz. Sektöründe önemli fuarları şirketler için özel avantajlı tur paketlerine dönüştüren Dixifuar, çeyrek asra yakın turizm deneyimi ve üyesi olduğu TÜRSAB güvencesiyle yurt dışı fuar seyahatlerinizi sizin için kolaylaştırır. Tekstil ve hammaddeleri fuarları ve daha fazlası için dixifuar.com yanınızda.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor