Ev Tekstili Sektörü Hangi Fuarlara Yatırım Yapıyor?

 

Ev ve benzeri mekanların her bir köşesinde izi olan ev tekstili, tekstil sektörünün bir alt sektörüdür. Hayatımızın büyük bir kısmında yer alan bu sektör, ev iç dekorasyonu ve konforu için tasarlanan tekstil ürünlerinin üretim ve pazarlanmasına odaklanmaktadır. Bu alanda üretilen ürünler, evlerin estetiğini ve işlevselliğini artırmada çok önemli bir rol oynamaktadır. Kapalı mekanlardaki işlevselliği artırırken, sahip oldukları tasarımsal özellikleri ile iç mekanların görselliğini ön plana çıkarmaktadır.

Ev tekstil sektörü, ev başta olmak üzere çeşitli alanlarda estetik ya da pratik nedenlerden dolayı kullanılan geniş bir ürün yelpazesini kapsamaktadır. Yatak odası, oturma odası, mutfak, banyo ve yemek alanı tekstilleri sektör ürün gruplarına dahildir. Yaygın ürünler arasında yatak çarşafları, yastık kılıfları, perdeler, örtüler, nevresimler, masa örtüleri, havlular ve bornozlar yer almaktadır. Bu ürünler genel olarak pamuk, keten, ipek, saten, kadife, polyester ve mikrofiber gibi çeşitli malzemelerden yapılmaktadır. Malzemelerin seçimi ürünün kullanım amacına ve tasarımına göre değişiklik göstermektedir. Ev tekstili ürünlerinde kullanılan renk, desen ve süsleme gibi detaylar ürünlerin estetik açıdan çekici olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kullanıcılar genel olarak ev dekorlarına ve kendi tarzlarına uygun ev tekstili ürünlerini seçmektedir.

Ev tekstili sektörünün gelişmesi için sektör alanında yapılan fuarlara yatırım yapılır. Heimtextil Frankfurt, High Point Furniture Market gibi fuarlar bu yatırımlara örnektir.

Ev tekstili sektöründeki bazı firmaların özel “Eco” etiketleri bulunmaktadır. Hızlı değişimlerin yaşandığı dünyada, ev dekorasyon alanı yaşanan tüm bu değişimlere karşı oldukça hassastır. Bu yüzden üretilen ürünlerin kendine özgü, yenilikçi ve modern tasarımlara sahip olmalarının yanı sıra sahip oldukları kalite ve nitelikler de sektör için çok önemlidir. Sürdürülebilirlik konusu da bunlardan biridir. Bu konu sektörde önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Üretici firmalar çevresel etkilerini en aza indirgemek amacı ile çevre dostu malzemeler kullanmaya ve sürdürülebilir üretim ve dağıtım süreçlerini benimsemeye çalışmaktadır.

 

Ev tekstili alanında üretilen ürünler ev vb mekanlar dışında; oteller, restoranlar ve etkinlik mekanları gibi ticari kuruluşlara da pazarlanmaktadır. Geniş pazarı sayesinde oldukça büyük bir ürün dağıtımına sahiptir. Küresel ticaretin ana konularından biri olan ev tekstili ürünleri, ithalat ve ihracatın önemli ürünleri arasında gösterilmektedir. Bazı ülkeler ev tekstili ürünlerini ihraç ederken, bazıları iç talebe yetemedikleri için ithal etmektedir. Ev tekstilinde uluslararası ticaret, sektörün canlı kalmasına, büyümesine ve çeşitliliğine katkı sağlamaktadır. Sektördeki diğer bir itici güç ise teknoloji ve inovasyondur. Otomasyon, dijital baskı teknikleri ve çeşitli gelişmiş malzemelerin kullanımı sektörü sürekli olarak şekillendirmekte ve ürün kalitesini artırmaktadır. Özel üretim de bu sektörde oldukça sık tercih edilen bir üretim tarzıdır. Birçok ev tekstili ürünü, kişilerin ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilmek adına özelleştirilebilmektedir.

E-ticaret platformları sayesinde ev tekstili sektörü coğrafi engelleri de ortadan kaldırmaktadır. Artık bir ev tekstili firması için dünyanın öbür ucunda da müşteri kitlesi bulunmaktadır. Bu nedenle uluslararası pazarda hangi konuların öne çıktığını bilmek çok önemlidir. Ev tekstili modasında hangi ürünlerin öne çıktığını öğrenebilmek için iş platformlarına katılım sağlamak oldukça yapıcıdır. Şirketler fuarlara yatırım yaparak sektörel anlamda birçok farklı avantaj elde etmektedir. Bu avantajlardan rakip firma analizi, uluslararası iş bağlantıları, kendini tanıtma ve yeni teknolojileri öğrenme gibi nitelikler öne çıkmaktadır.


Ev Tekstili Sektör Yatırımcılarının Es Geçmediği Fuarlar

Ev tekstili sektörü geniş bir pazara sahiptir. Gün geçtikçe genişlemeye devam eden pazar, sektörün ilerlemesini hızlandırmaktadır. Gelecek vadeden ev tekstil fuarlarına birçok yatırım yapılmaktadır. İşte yatırım yapılan o fuarlardan bazıları:

Heimtextil Frankfurt: 09-12 Ocak 2024 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Heimtextil, ev tekstili için uluslararası platformda düzenlenen benzersiz bir iş platformudur. Ticari fuar pazardaki trendlere odaklanarak sürdürülebilirlik ve sağlıklı uyku gibi konuları gündemine almaktadır.

Hometextile & Design Moskova: Ev tekstili alanında her yıl Moskova’da düzenlenen Hometextile & Design Moskova, Expocentre fuar alanında gerçekleşecektir. Tasarımcılar, mimarlar, oteller ve restoranlar da dahil olmak üzere profesyonel izleyiciler için en güncel sektör bilgilerini içeren birçok konferans, forum ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapılacaktır. Hometextile & Design ev tekstili sektöründe oldukça prestijli bir konumda yer almaktadır.

Intertextile Shanghai Home Textiles: Asya’nın önde gelen ev tekstili fuarı, sektör profesyonellerini ve yeni girişimcileri bir araya getirmektedir. Trend ve tasarım ürünleri sergileyerek firmalara ilham kaynağı olmaktadır. Katılımcıları Asya pazarının kalbinde tutan fuar, iş birlikleri için dinamik bir iş platformudur. Ayrıca katılımcılar için bir dizi profesyonel etkinlik de gerçekleştirmektedir.

Hometex: Dünya ev tekstili sektörünü İstanbul’da bir araya getiren Hometex Fuarı, 21-25 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecektir. Fuarın gerçekleştirildiği yer, uluslararası firmalar için elverişli bir konumdur. Hometex’te ilk kez sergilenen ürünler oldu ve ev tekstilinin odak noktasında olan sürdürülebilirlik teması üzerinde duruldu. Sürdürülebilir üretim teknikleri ve çevresel farkındalığı artırma konusunda öncü çalışmalarıyla öne çıkan firmaların çevre dostu ürünlerinin sergilendiği “Conscious Zone” alanı ticari ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Hometex Fuarı ev tekstilinde dünyanın lider firmalarını ağırlamaktadır. Avrupa, ABD, Orta Doğu ve Afrika’nın en büyük tekstil buluşması bu fuarda gerçekleştirilmektedir.

High Point Furniture Market: Yılda iki kez Nisan ve Ekim aylarında düzenlenen High Point Market, 14-18 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenecektir. 114 yıldır yapılan fuar, sahip olduğu tecrübe ile katılım sağlayan firmaların ticaret yoluna ışık tutar. Dünyanın en büyük sektör fuarı High Point Furniture Market için şehrin tamamı bir fuar alanıdır. Binalar, sokak kafeleri, benzin istasyonları gibi yerler showroom ve stant olarak kullanılmaktadır.

 

Sektörün Lider Ülkelerinden Türkiye’de Ev Tekstili

Türkiye ev tekstili sektöründe öne çıkan ülkelerden biridir. Resmi kayıtlardan edinilen bilgiye göre; bu alanda Türkiye’de 500 binin üzerinde kişi istihdam edilmektedir. Türk ev tekstili dünyada 4., AB’nin ise 2. en büyük tedarikçisi konumunda yer almaktadır. Türkiye, uluslararası ticareti ve tüm sofistike tüketicilerin yüksek standartlarını karşılama kapasitesine sahip bir ülkedir. Türkiye’de neredeyse her çeşit ev tekstil ürünleri üretilmektedir. Ev tekstil ürünleri ihracat değerlerine göre şöyle sıralanabilir: Havlu, çarşaf, yatak örtüsü, pede, battaniye, yastık, yorgan, çarşaf, minder, kuş tüyleri, masa örtüsü, tül, dantel ve uyku tulumları gibi birçok ev tekstil ürünü. Türk ev tekstil sektörü sahip olduğu geniş ürün yelpazesi ile dünya liderleri arasında yer almaktadır.

ev tekstili sektörü dünyada hızla ilerler. Türkiye ev tekstili sektörü konusunda oldukça iyi bir konumdadır.

Türk ev tekstil sektörü en son teknolojiye, yüksek üretim kapasitesine ve yüksek vasıflı iş gücüne sahiptir. Güncel moda bilgisi ve kendine has tasarım yetenekleri de sektörde bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Türk ev tekstil sektörü üretim maaliyetini dünya ortalamasının altına indirmeyi başarmıştır. Bunu yaparken ürünlerin de kalitesini artırmıştır. Tüm bunlar sayesinde büyük ve nitelikli üretim kapasitesi, rekabet gücü ile Türkiye uluslararası alanda güçlü bir tedarikçi konumundadır. Türkiye 2021 yılında, dünyanın 4. yatak tedarikçisi; çarşaf, havlu-bornoz ve yatak örtüsünde ise 3. ürün tedarikçisi olmuştur. Türkiye'de havlu sektörü geleneksel köklere sahiptir ve havluları "Türk havlusu" olarak bilinir. Bu özellikleri sayesinde üretilen havlular dünya çapında popülerdir. Havluların üretiminde kullanılan jakar ve nakış, bir Türk el sanatıdır. Ev tekstilinde kullanılan bu üretim detayının tarihi 1500’lü yıllara dayanmaktadır. Pamuklu ev tekstil ürünleri sektörün geleceğinde öne çıkan ürün grupları arasında gösterilmektedir. Türkiye bu durumda oldukça avantajlı bir konumdadır çünkü dünyanın en iyi pamuklarından biri Ege’de üretilmektedir.

 

Günümüzde Türk ev tekstil sektörü uluslararası pazarda olan trendi yakından takip etmektedir. Sağlıklı ve çevre dostu ürünlere yönelik talebin farkındadır ve üretimlerini de bu yönde gerçekleştirmektedir. Türk ev tekstili üreticilerinin bu konularda bilinçli olması, uluslararası pazarda özel bir yer edinmelerini sağlamaktadır. Tamamı Türk tasarımcılar tarafından yaratılan yeni, modern tasarımlar ve benzersiz motifler dünya ev dekorasyon modasının nabzını tutuyor, çoğu zevk ve tercihi karşılıyor.

 

Türkiye’deki tekstil sektörü iç talebi karşılamasının yanı sıra üstün ürün kalitesi ve geniş ürün yelpazesi ile büyük bir ihracat kazancıdır. 2022 yılı verilerine göre Türkiye ev tekstili sektör üretiminin yaklaşık olarak %60’ını ihraç etmektedir. Türkiye’nin uluslararası alanda sahip olduğu güç yabancı firmaların Türk firmaları ile ortak çalışmalar yapmaya başlamasına neden olmuştur. Yabancı ve Türk firmalarının temasa geçebilmesinin en kolay ve etkili yolu sektör fuarlarına katılım sağlamaktan geçmektedir. Ev tekstili alanında düzenlenen fuarlar firmaların birbirlerini tanıma, iş prensiplerini öğrenme ve birbirleriyle sağlam iş birlikleri kurma gibi avantajları firmalara kazandırmaktadır.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor