Medikal Ve Sağlık Sektörünün Kalbinde Yatan Büyük Fırsat: Medica Düsseldorf

 

Dünyanın dört bir yanından gelen sağlık profesyonelleri, her yıl Medica Düsseldorf fuarında buluşuyor. Her sene Kasım ayında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen bu büyüleyici fuar, dünya çapında sağlık sektörünün kalbi olarak kabul ediliyor. Peki, Medica Düsseldorf fuarı nedir ve neden bu kadar önemli?

Medica Düsseldorf, tıp teknolojileri ve sağlık hizmetleri alanında dünyanın önde gelen fuarlarından biridir. Her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu etkinlik, sağlık sektöründeki en son gelişmeleri, teknolojileri ve yenilikleri sergilemek için mükemmel bir platform sunar. 50 yılı aşkın bir süredir devam eden bu fuar; sağlık profesyonelleri, şirketler, araştırmacılar ve yatırımcıları bir araya getirerek sektördeki dönüşümü destekler.

 

Medica Düsseldorf fuarına katılmak, sağlık sektöründeki firmaları bir adım öne geçirir.

Neden Medica Düsseldorf Fuarına Katılmalısınız?

Medica Düsseldorf, dünyanın en büyük medikal B2B ticaret fuarlarından biri olarak kabul edilir. Medica Düsseldorf fuarını neden kaçırmamanız gerektiğini daha iyi anlatabilmek için size 2021 ve 2022 fuarlarının verileri ile gelecek 2023 fuarının içeriğini anlattığımız bir inceleme sunuyoruz.

Medica Düsseldorf 2022 fuarı; birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı, binlerce katılımcı ile ziyaretçi ağırladı ve sayısız yeniliği tanıttı. Medica Düsseldorf fuarı; tıbbi görüntüleme, laboratuvar teknolojisi, teşhis, sağlık bilişimi, mobil sağlık, fizyoterapi/ortopedik teknoloji ve tıbbi sarf malzemeleri gibi birçok alanda yenilikçi ürünleri ve hizmetleri bir araya getirdi.

Medica fuarı, Compamed fuarıyla beraber gerçekleştirildi. Compamed fuarı, medikal teknoloji tedarikçileri sektörü için önde gelen bir uluslararası ticaret fuarıdır. Fuar; tıp sektörü için yüksek kaliteli tıbbi teknoloji bileşenleri, hizmetleri ve üretim ekipmanlarından oluşan kapsamlı bir ürün yelpazesi sundu.

Hızla gelişen medikal ve sağlık sektörünün teknolojik yeniliklerle dolu dünyasına girmek için eşsiz bir buluşma noktası sunan bu fuarlar; Messe Düsseldorf fuar alanında düzenlendi. Fuar alanının sağladığı hizmetler, kapsamlı donanımı ve geniş salonları sayesinde sayısız sergi, forum, yarışma ve aktivite düzenlendi.

Medica Düsseldorf 2022 fuarının verileri, 2021 yılının etkinlik verilerine oranla yükselişe geçti.  

Medica fuarı, sektör şirketlerinin gelir tablolarında olumlu etkiler yaratan bir fuardır. Örneğin ABD’nin Maryland valiliği yönetiminde yıllardır fuara katılan firmalar topluluğu 2013 yılından beri kendi ülkelerini ve eyaletlerini global arenada temsil ediyor. 2013 yılından bu yana; Hawkeye Medical, Medispec, Tetracore ve mdlogix gibi Maryland’in büyük sağlık firmaları fuar sırasında yapılan ticari işlemler ve bağlantılar sonucunda 40 milyon dolardan fazla ihracat satışı gerçekleştirdi.

Tıbbi ekipmanlar, ortopedi teknolojisi, BT teknolojisi gibi pek çok ürün grubunun yer aldığı fuarın, şu ana kadar en çok katılımcı kaydı alan ürün gruplarından ilk üçü şu şekilde:

  1. Görüntüleme ve Teşhis / Tıbbi Ekipman ve Cihazlar: 1.369 katılımcı ile bu kategori, fuara katılacakların büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu, tıbbi görüntüleme ve teşhis alanında büyük bir ilgi olduğunu ve bu sektördeki yeniliklerin fuarın odak noktalarından biri olduğunu gösteriyor.
  2. Tek kullanımlık Malzemeler ve Sarf Malzemeleri: 720 katılımcı ile bu kategori, sağlık hizmetlerinin güvenliği ve hijyenini sağlamak için önemli olan tek kullanımlık malzemelerin ve sarf malzemelerin değerini yansıtıyor.
  3. Teşhis Testleri: 483 katılımcı ile teşhis testleri kategorisi, hastalıkların teşhisinde kullanılan testlerin ve bu alandaki gelişmelerin fuarın merkezinde olduğunu gösteriyor.

Bu listeyi fizyoterapi/ortopedi teknolojisi, BT sistemleri ve laboratuvar ekipmanları gibi pek çok ürün grubu takip ediyor.

Medica Düsseldorf fuarı; bu dinamik sektörün nabzını tutmak ve geleceğin sağlık teknolojilerini keşfetmek isteyen yöneticiler, sağlık profesyonelleri, tıp doktorları, distrübütörler, medikal ürün firmaları ve çok daha fazlası için dünyadaki en önemli fuardır diyebiliriz.

2023 fuarı için ev sahibi Almanya’dan 847 katılımcı, şimdiden kayıt yaptırdı. Türkiye’den 239 katılımcı da fuar için hazırlıklarına başladı bile. Bunun dışında 1440 Çin’den, 424 ABD’den, 386 İtalya’dan, 306 Güney Kore’den, 290 Tayvan’dan, 158 Hindistan’dan olmak üzere Malezya, Fas, Meksika, Lübnan, Singapur ve Tunus gibi birçok farklı coğrafyadan da katılımcı kaydı var. Bu çeşitlilik, sağlık sektörünün uluslararası arenadaki gücünü ve Medica’nın küresel çapta önemli bir buluşma noktası olduğunu gösteriyor.

 

Medica Düsseldorf sahip olduğu zengin konferans, seminer, ödül töreni gibi programlarla sağlık sektörünün yol göstericisidir.

Medica Düsseldorf Fuarının Zengin İçeriği

Medica fuarı her yıl belirli forumlar düzenlemektedir. Aynı şekilde Medica 2022 fuarı da birinci sınıf kapsamlı bir programa sahipti. Fuarda 7 forum ve 3 konferanstan oluşan destekleyici program ile 2 özel gösteri düzenlenmiştir. Bu programlar Medica’yı bir ticaret fuarından öteye taşımaktadır.

Düzenlenen 7 forumun içerikleri:

Medica Connected Healthcare Forum (Medica Bağlantılı Sağlık Forumu): Sağlık mucitlerini, yatırımcıları ve sağlık uzmanlarını bir araya getirerek yeni fikirleri, ortaklıkları ve girişimleri teşvik eden bir forumdur. Bu forum, sektörün sahip olduğu en son teknolojiye ve önümüzdeki on yıl içinde gelecek olan teknolojiye dair geniş bir bakış açısı sunmayı amaçlar.

Medica Health It (Medica Sağlık Bilişim Forumu): Sağlık hizmetlerinin dijital geleceğini tanımlamak ve veri odaklı sağlık hizmetlerine giden yolu aydınlatan bir fuardır. Buna ek olarak üniversitelerin ve araştırma kurumlarının konuyla ilgili sergileri de olmaktadır.

Medica Labmed Forum: Laboratuvar tıbbı uzmanları için uluslararası buluşma yeri olan forumda; laboratuvar tıbbı, tıbbi teknoloji ve yaşam bilimleri ele alınır. Doktorlar, sağlık politikalarını belirleyenler, sağlık hizmeti sağlayıcıları, basın mensupları ve Medica’nın tüm ziyaretçileri bu forumun davetlisidir.

Medica Econ Forum: Sağlık politikası ve ekonomik zorluklar tartışılır. Siyaset, tıp, iş ve bilim dünyasından uzmanlar; sağlık sistemindeki yeni eğilimler ve güncel gelişmeler üzerine heyecan verici tartışmalar ve konferanslar gerçekleştirirler.

Medica Tech Forum: Dijital ve yapay zekâ patentleri, tıbbi süreçlerin ve tıbbi cihazlara yönelik yazılımların patentlenmesi, sürdürülebilirlik, geleceğin hasta bakımı gibi klinik uygulamalardaki modern prosedürlerin ve yöntemlerin tartışıldığı bir platformdur.

Compamed High-Tech Forum: IVAM tarafından düzenlenen forum; ürünlerin araştırma ve geliştirme süreçleri hakkında fikir vermekte, sektördeki teknoloji trendlerini açıklamakta ve medikal teknolojiye yönelik ilgili dış pazarlar hakkında bilgi sağlamaktadır.

Compamed Suppliers Forum by DeviceMed: DeviceMed tarafından düzenlenen forumda; mekanik ve elektronik bileşenler, yenilikçi malzemeler, üretim süreçleri, tasarım ve kullanılabilirlik konuları ile kalite güvencesi gibi konulara odaklanılmaktadır.

 

Sektörün izleyeceği yolda bir meşale görevi gören 3 konferansın içerikleri şöyleydi:

German Hospital Day (Alman Hastane Günü): Kliniklerden üst düzey karar vericiler ve sağlık politikası temsilcileri; dijitalleşme, finansman, personel, yönetim, organizasyon konularını tartışarak Alman hastane sektörünün geleceğine yön verir.

Medica Medicine + Sports Conference (Medica Tıp + Spor Konferansı): Spor hekimleri, spor bilimcileri, sporcular, vizyonerler ve uzmanlar için uluslararası buluşma noktası olan konferansın konusunu; sağlık sporları ve performans tıbbı için yenilikçi yaklaşımlar ve en son bulgular, birinci sınıf sporlarda kanıta dayalı teşhis, antrenman programlarının kişiselleştirilmesi ve dijital yenilikler oluşturur.

DiMiMED - International Conference on Disaster and Military Medicine (DiMiMED - Uluslararası Afet ve Askeri Tıp Konferansı) : E-sağlık / yapay zekâ, travmatoloji, KBRN, afet tıbbı / CIMIC, bulaşıcı hastalıklar ve ruh sağlığı gibi konuların ele alındığı konferans; uluslararası askeri ve sivil uzmanları bir araya getirmektedir.

 

Medica Düsseldorf’ta düzenlenen etkinlikler bunlarla da sınırlı kalmadı. Yenilikçi girişimcilerin bir araya geldiği Medica Start Up Park; sağlık sektöründeki en seçkin dijital yenilik fikirlerin yarıştığı Medica Start-Up Yarışması, yenilikçi spor ve sağlık ekipmanlarının test edilip profesyonel sporcular ile antrenman yapılabilen Medica Sports Hub, sağlık sektöründeki giyilebilir teknolojilerin sergilendiği Wt | Wearable Technologıes Show bu özel etkinleri oluşturdu.  Ayrıca Medica Start-up yarışmasını EKG analizi için bulut tabanlı, yapay zekâ destekli bir platform ile İspanya’dan IDOVEN adlı start-up kazandı.

2015 yılından beri düzenlenen ünlü ve bağımsız bir tıp ödülü GMAward da yine bu özel etkinliklerden birisidir. Bu ödül töreninde Avrupa üniversitelerinin tıp öğrenci konseyleri tarafından hazırlanan seçkin akademik tezler ve girişimler ödüllendirildi. Ayrıca ayakta ve yatarak tedavideki projeler ve girişimler de ödüllendirildi.

Fuar için hazırlanan özel çevrimiçi uygulamada 6 bini katılımcı ve 22 bini ziyaretçi olmak üzere 28.000 kayıtlı kullanıcı bir araya geldi. Uygulamada 4.700 sohbet gerçekleştirildi ve 127.000 kişi tavsiyesi alındı.

 

Medica Düsseldorf Fuarı için Katılımcılar ve Ziyaretçiler Neler Söylüyor?

Medica Düsseldorf dünyanın dört bir yanından katılımcıyı ağırlayan ve iş bağlantıları kurmak için önemli bir role sahip olan medikal ve sağlık fuarıdır. 2022 yılında düzenlenen Medica da yine birçok ülkeden firmayı ve katılımcıyı ağırladı. İşte Medica Düsseldorf 2022 fuarında yer alan katılımcıların görüşleri:

 

Fuara 80 binin üzerinden ziyaretçi katıldı ve bunların arasında üst düzey yöneticiler, bakanlar gibi karar vericiler de vardı. İşte size Medica Düsseldorf 2022 fuarına katılan ziyaretçilerin görüşleri:

 

Medikal ve Sağlık Sektöründe Lider Fuar Medica Düsseldorf

Medica Düsseldorf fuarı, sağlık profesyonelleri ve işletmeleri için inanılmaz bir fırsattır. Sağlık sektöründeki değişimlere ayak uydurmak, yeni iş bağlantıları kurmak ve geleceğe dair ilham almak istiyorsanız bu etkinliği kaçırmamalısınız. Geleceğin sağlık inovasyonları burada doğuyor ve siz de bu dönüşümün bir parçası olabilirsiniz.

Unutmayın, sağlık herkesi ilgilendirir ve Medica; bu büyük ailenin bir parçası olmanız için her yıl Kasım ayında Düsseldorf’ta kapılarını aralamaktadır.

 

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor