Gıda Sektörü Fuarı Anuga Köln Neden Yoğun İlgi Görüyor?

 

Gıda ticaretinin kalbi olan Anuga Köln, hitap ettiği tüm sektör öncülerini Köln Messe’de bir araya toplamayı hedefleyen ve aynı zamanda 10 ürün grubunu birden tek bir çatı altında sergileyebilen bir ticari fuar olarak öne çıkıyor. İşte bu yüzden Anuga Köln, düzenlendiği her yıl katılımcı ile ziyaretçi sayısını katlamaya ve onları sektörde bir adım öne taşımaya devam ediyor.

Her iki yılda bir düzenlenen Anuga Köln Fuarı 07-11 Ekim 2023 tarihlerinde, gıda sektöründeki öncülerin tüm ilgisini Köln Messe’ye çekmeye hazırlanıyor.

Anuga Köln Fuarı gıda sektörünü her zaman bir adım öne taşır. Gıda sektörünün bir numaraları fuarlarından biridir.

Anuga Köln Fuarı’nın Ana Teması “Sürdürülebilir Büyüme”

Anuga Köln Fuarı’nın bu yılki ana teması “Sürdürülebilir Büyüme” olacak. Neredeyse artık her sektör için önem arz eden sürdürülebilirlik kavramı, gıda sektörünün dünya geneline olan büyük etkisi nedeniyle bu alanda daha fazla önemsenir. Gıda sektörü için sürdürülebilirlik, çevre ve iklimi önemseyerek kaynakların korunması ve gelecek nesillerin gıda ihtiyacının gözetilmesi anlamına gelir. Bu bağlamda; gıda sektöründe bir üretim ve tüketim süreci yaratmayı hedeflenir. Sektörün en önemli detayı olan sürdürülebilirlik kavramını bu yılki ana hedeflerinin başına koyan Anuga Köln Fuarı, katılımcı ve ziyaretçilerine bu kavramı benimseyebilecekleri ve ticari anlamda uygulayabilecekleri şekilde aktarır.

Gıda endüstrisi, artan sorunlar ile birlikte dünya çapında büyük zorluklar ile karşı karşıyadır. 2050 yılına kadar nüfusun yaklaşık olarak 10 milyar kadar artacağı öngörülüyor. Artan nüfusla birlikte gıda maddelerine olan talepte de büyük bir artış bekleniyor. Aynı zamanda küresel iklim değişikliği, azalan su ve enerji kaynakları, biyolojik çeşitliliğin kaybı gibi sorunlar gıda sektörü üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. Gün geçtikçe büyüyen bu sorunlara çözüm ve ürün inovasyonlarına olan ihtiyaçlara dair her şey; Anuga Köln Fuarı’na konu oluyor. Burada sektörün bugünü ve yarını adına olan her türlü sorun masaya yatırılıyor. Firmalar da gelecek ticari ve etik planlamalarını buna göre yapıyor.

Anuga Köln Fuarı, Almanya’dan ve yurt dışından gelecek konuşmacılar ile aynı zamanda sektöre dair bilgilerin paylaşıldığı ve beyin fırtınasının yapıldığı bir iş platformudur. Konuşmacıların tamamı gıda endüstrisinde ekonomik büyüme ve sürdürülebilir gelişmelere değinerek, bu alanda profesyonel bir değişimin mümkün olduğunu katılımcı ve ziyaretçilere aktaracak. Sürdürülebilirlik kavramı; çevresel, toplumsal ve sektörel olmak üzere üç ana konu üzerinden tartışılacak. Anuga Köln Fuarı bünyesinde yapılacak bu konuşmalar, sektör gelişimi ve değişimi için bir bilgi nehri niteliğindedir.

 

Geleceğin Lezzeti Anuga Köln’de Keşfediliyor

Anuga Köln Fuarı’nda 10 farklı ürün grubu sergisi birden yapılacak. Gıdaya dair neredeyse her ürünün sergileneceği bu fuarda rengarenk görüntüler oluşur. Her ürün grubuna özel görsel bir bütünlük yaratılır ve ortaya çıkan sonuç oldukça renkli ve estetik olur. Gıda ürünlerinin rengarenk ve kusursuza yakın şekillerde olmaları onları daha cazip bir hale getiriyor. Yiyecek sergisi denildiği zaman; Anuga Köln Fuarı bu konuda her seferinde kusursuz bir iş ortaya çıkarıyor. Fuar sağladığı iş fırsatlarıyla ilgili konuşulduğu kadar aynı zamanda sunduğu görsel şölen ile de konuşulur.

Anuga Köln Fuarı uluslararası bir gıda ticaret fuarıdır. Gıda sektörünün öncüleri her yıl bu fuara katılım sağlar.

Anuga’nın Geleceğe Entegre Trend Ürün Grupları 

Tüketimi fazla olan hayvansal gıdanın yanı sıra bitkisel bazlı gıdalar da tüketici tarafından çok ilgi görmeye başladı. Bitki kaynaklı proteinler uluslararası pazarda oldukça talep görmeye başladı. Artan bu talebin başlıca sebeplerinden biri; insanların sağlık konusunda daha bilinçli olduğu vurgulanıyor. Bitki bazlı protein kaynakları, haşaratlar ve laboratuvarda kültürlenmiş et gibi ürünler alternatif protein arayışına örnek ürünlerdir. Innova Market Insights tarafından 2021 yılında yapılan bir tüketici anketine göre; tüketicinin %41’i bu alanda yapılan teknolojik gelişmelere daha açık bir şekilde yakalaşır. Aynı zamanda tüketicilerin %40’ı hücre bazlı ete, %39’u laboratuvar ortamında yetiştirilen ete ve %37’si ise 3D baskılı ete merak duyuyor. Gıda sektörünün bu alanında teknolojik gelişme artmaya devam ettikçe, hedef kitle de genişlemeye devam edecektir. Bu alandaki teknolojik gelişmeye dair her şey Anuga Köln Fuarı’nda aktarılıyor ve sergileniyor.

Artık günümüzde birçok ürününün GDO’su ile oynanıyor. Bu nedenle tüketiciler tabaklarına konan yiyeceklerinin serüvenini merak ediyor. Bu noktada Anuga Köln Fuarı’nın trend ürün gruplarından biri olan “temiz etiketli” ürünler devreye giriyor. Bu kategoriye giren ürünler gıda trendleri arasında yerini aldı ve sektörde hızla yükseliyor. Artık tüketicilerin büyük bir kısmı işlenmiş gıdalardan daha çok doğal yiyecek ve içeceklere yöneliyor. Tüketiciler gıdaların nereden geldiği, nasıl üretildiği ve sağlığa olan olumlu etkileri hakkında bilgi edinmeye oldukça açlar. Ayrıca hangi bileşenler ile kullanabileceklerine dair de fikir sahibi olmak istiyorlar. Tüm bunlarla ilgili en ince ayrıntı, 5 gün boyunca sürecek olan Anuga Köln Fuarı’nda katılımcılara sunuluyor. Tüketicilerin besinleri ile arasında arzu ettikleri şeffaflık ilkesi bu ticari etkinlikte sunuluyor. Innova Market Insights tarafından dünya çapında yürütülen bir araştırmaya göre, her 5 tüketiciden 3'ü “şirketlerin üretim sırasında kullandıkları teknolojiler konusunda daha şeffaf olmaları gerektiği" konusunda hemfikirler. Buna göre yiyeceklerde kullanılan bileşenler ve işlemler ile ilgili şeffaflık, tüketicinin güvenini kazanmak adına önemli bir ticari anahtar. 2021- 2022 aralığında dünya genelinde her 3 yeni gıda ve içecekten 1’inden fazlası temiz etiket vaadiyle piyasaya sunuldu. Dünya genelinde sıklıkla kullanılan temiz etiketli ürün vaadi, %42,7 ile "Katkı maddesi/koruyucu madde içermez” ifadesidir. Hemen ardından %27,5’le "Organik", %15,4 ile de "GDO içermez" yer almaktadır.

Hazır yemekler, atıştırmalıklar, sağlıklı gıdalar, tahıllar, sürdürülebilir şekilde üretilmiş ya da paketlenmiş ürünler Anuga Köln 2023 Fuarı’nda yer alan diğer ürünlerden bazılarıdır.

 

Köln Bir Gıda Fuarı için Seçilebilecek En İyi Lokasyon

Anuga Köln Fuarı’nı düzenlemek için seçilen şehir en iyi seçimlerden biri olabilir. Çünkü Köln şehrinin kendine özgü bir mutfağı vardır ve ürettiği biraları ile adını tüm dünyaya duyurmuştur. Burası köklü yemek kültürü ile tecrübe sahibi insanlar ile doludur. Şehri görenlerin anlattıkları arasında her zaman mutfağından birkaç yemek ve kendine has şekilde demlenen biraları bulunur. Bu nedenle Anuga Köln gibi ticari bir gıda fuarı düzenlemek için eşsiz bir yer seçimidir.

 

Anuga Köln Fuarı Ne Vadediyor?

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor