Hırdavat Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Hırdavat Sektörü

 

Hırdavat sektörü, yapı, inşaat, bakım ve onarım alanlarında kullanılan araç, malzeme ve ekipmanları üreten, satan ve dağıtan bir endüstri dalını temsil eder. Otomotiv, tarım, demir, sanayi, savunma ve enerji gibi birçok sektörün malzemelerini üretir. Hırdavat sektörü bu yönüyle tamamlayıcı bir sektördür ve ekonomiye katkısı büyüktür. Hırdavat malzemeleri hem profesyonel kullanıcılara hem de bireysel tüketicilere hitap eder. Bağlantı ekipmanı, kilitler, zincirler, aksesuarlar ve daha birçok ürünü üretir.

Hırdavat sektörünün istihdama ve ekonomiye katkısı daima sürdürülebilir boyutta olmuştur. Arz ve talep dengesini, girdi sağladığı sektörlerin çok çeşitli olması nedeniyle hiçbir zaman düşürmez. Bu nedenle bu sektörde yer almak ve üretim yapmak üreticilere bol kazanç sağlar. Hırdavat sektörünün pek çok uluslararası fuarı da vardır. Bu organizasyonlarda sektöre dair son teknolojiler sunulur ve yeni iş birliklerine imza atılır.

 

Hırdavat Sektörü Raporu

HISİAD ( Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği), hırdavat sektörünün Türkiye’deki durumunu her sene yayımladıkları raporlarla açıklamaktadır. Derneğin yayımladığı “Hırdavat Sektörü Türkiye Geneli İhracat Raporu - Aralık 2023”te çok değerli bilgiler yer almaktadır. Buna göre:

Hırdavat sektörü ihracatı 2023 Aralık ayında, 964 milyon dolar olarak gerçekleşti.  
Sektörün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız 4,45 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.
2023 Aralık döneminde en çok ihracat; 91,49 Milyon USD ile Almanya’ya gerçekleşmiştir. İkinci sıradaki Irak’a 67,10 Milyon Dolar, üçüncü sıradaki Rusya’ya 66,22 Milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. En fazla artış %99,8 ile Belçika’ya olmuştur.

Hırdavat sektöründe 2023 Aralık ayı en çok ihracat yapılan ilk 10 ülkenin sıralaması şu şekildedir:

 1. Almanya
 2. Irak
 3. Rusya
 4. ABD
 5. Romanya
 6. Fransa
 7. Belçika
 8. İspanya
 9. Mısır
 10. İtalya

 

Hırdavat sektöründe en çok ihracat gerçekleştirilen alt dallar ise şöyle olmuştur:

Bağlantı Elemanları 
Kimyasal Ürünler 

 1. El Aletleri
 2. Kilit ve Aksesuarları 
 3. Mobilya
 4. Genel Hırdavat 
 5. Kesici ve Aşındırıcı Takımlar 
 6. İş Güvenliği Malz. 
 7. Kaynak ve Tel Grubu

 

En çok ihracatın gerçekleştirildiği il sıralaması ise:

 1. İstanbul
 2. İzmir
 3. Bursa
 4. Kocaeli
 5. Ankara
 6. Konya
 7. Gaziantep
 8. Kayseri,
 9. Eskişehir
 10. Adana

Toplam ihracatın da %49’u İstanbul’dan yapılmaktadır. Bu bağlamda İstanbul’un tek başına, hırdavat sektörü üretiminde ve ihracatında büyük pay sahibi olduğu söylenebilir.

 

Dünyadaki sektör verilerine baktığımızda ise Research Markets’in yayımladığı rapora ulaşıyoruz ve bu rapora göre; hırdavat sektörü; 2022'de 111,44 milyar dolardan %8,9'luk yıllık bileşik büyüme oranıyla 2023'te 121,34 milyar dolara yükseldi.

Hırdavat sektörünün %7,9'luk bir YBBO ile 2027 yılında 164,21 milyar dolara ulaşması beklenmektedir

 

Hırdavat Sektörü Fuarları Nelerdir?

Hardware Eurasia: Avrasya Hırdavat Fuarı, her yıl İstanbul TÜYAP’ta düzenlenmektedir. Fuar ayrıca Endüstriyel Bağlantı ve Sabitleme Elemanları Fuarı olan Fastener Expo Eurasşa ile eş zamanlı düzenlenmektedir. Böylelikle sektörün tüm alanlarını kapsayıcı bir organizasyon gerçekleştirilmektedir.

Internationale Eisenwarenmesse:    Uluslararası Hırdavat Fuarı, her yıl Köln Almanya’da gerçekleşir. Sektöre dair en büyük ve en önemli buluşmalardan birisidir. Fuarda; el aletlerinden kaynak cihazlarına, takım tezgahlarından endüstriyel tedarik ekipmanlarına kadar hırdavat sektörünün geniş bir ürün yelpazesi yer almaktadır.

International Hardware Fair Italy: Almanya’daki fuarın İtalya ayağı olan bu fuar da önemli bir hırdavat fuarıdır. Hırdavat, yapı, güvenlik, bahçe ve dış mekan, renk ve elektrik sektörleri; bu fuarda bir araya gelmektedir.

 

Hırdavat Sektörü Fuarlarına Hangi Firmalar Katılabilir?

Hırdavat sektörü fuarları, genellikle çeşitli alanlarda faaliyet gösteren firmalara açıktır. Bu fuarlara katılmak isteyen firmalar arasında hırdavat üreticileri, el aletleri sağlayıcıları, inşaat malzemesi üreticileri, bağlantı elemanları tedarikçileri, endüstriyel ekipman üreticileri yer alır. Hırdavat sektörü pek çok farklı sektörün de tamamlayıcısıdır. Bu nedenle Alüminyum-demir ve çelik, elektrik ve elektronik, döküm sektörü, otomotiv, tarım teknolojileri gibi sektörlerden firmalar hırdavat fuarlarına katılabilirler.

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor