Boya ve Kimyasallar Fuarları

Bu kategoride fuar turu bulunamamıştır.
Güncel tur programları hakkında detaylı bilgi almak için 0216 504 16 80 telefon numarasından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Boya ve Kimyasal Sektörü

 

Türkiye'deki boya ve kimyasal sektörü, ülkenin önemli sanayi sektörlerinden biridir. Son yıllarda ülke içerisinde oldukça önem verilen ve hızlı gelişen bir sektördür. Yaşadığı bu büyüme ile üreticiler için cazip hale gelen bir sektör olmuştur. Ayrıca Türkiye boya ve kimyasal sektöründe, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarına ihracat yapmaktadır. Böylece boya ve kimyasal sektörü ülke ekonomisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu sektör, ev, endüstriyel, otomotiv ve gıda gibi birçok farklı endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Boya sanayi üretiminde son yıllarda çevre regülasyonlarına uyum süreci ile beraber geri kazanım ve dönüşüm konularında oldukça önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Türkiye’deki boya sektörü; üretim kalitesi ve yeteneği ile uluslararası standartları yakalamış ve dünyanın birçok noktasına ihracat gerçekleştirilen oldukça önemli bir sektördür. Sektöre verilen önemle birlikte Avrupa genelinde 5. büyük boya üreticisi olmuştur. Günden güne gelişen bu sektör, ülkenin hem iç hem dış pazarında oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Türkiye bu sektörde kendi bölgesinde uluslararası boyutlu sektörel bir güç olma hedefi doğrultusunda ilerlemektedir. Türk boya sektörü 164 milyar dolarlık küresel boya pazarının yaklaşık olarak %2’sine hakimdir. Türkiye boya sektörü 168 ülkeye ihracat yapan 2020 yılı itibari ile 871 milyon dolar kadar ihracat geliri elde etmiştir.

 

Boya ve Kimyasal Sektörü Raporu

Zaman içerisinde çevre ve insan sağlığına yönelik artan halk bilinci, teknolojik gelişmeler, insan sağlığı ve çevre konularında çeşitli ürünlere yönelik yenilik ve sorumluluğu da beraberinde getirmiştir. Bu ürünler arasında boya ve kimyasal sektörüne ait ürünler başta gelmektedir. Son yıllarda boya sanayi üretiminde bu yenilik ve sorumluluklarla birlikte geri kazanım ve dönüşüm konularında oldukça önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Türkiye boya kimyasal sanayii için belirli istatistikler bulunmamaktadır ve bu bilgi 2023 yılına kadar sürekli olarak değişebilir. Ancak, son yıllarda sektörün büyüme hızı, ihracat rakamları, üretim miktarı gibi genel bilgiler bulunmaktadır. Örneğin, 2021 yılında Türkiye boya kimyasal sanayii sektöründe yaklaşık 8.000 kişi çalışmış ve sektörün yıllık büyüme hızı yüzde 7'nin üzerinde olmuştur. Aynı yılda sektörün toplam cirosu yaklaşık 8 milyar dolar olarak tahmin edilmiştir. Bununla birlikte, daha detaylı istatistikler ve veriler için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) veya ilgili sektör kuruluşlarından bilgi alınabilir.

 

Boya ve Kimyasal Sekötörü Fuarları Nelerdir?

Dünyada ve Türkiye’de boya ve kimyasal sektörü önemli bir üretim kapasitesinin parçasıdır. Bu sektör her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Sizler de boya ve kimyasal sektörü içerisindeyseniz ve girişiminizi ileriye taşımak istiyorsanız, sektörün her yönünü keşfedebileceğiniz uluslararası fuarlara katılabilirsiniz.

ChemProTech India Fuarı: Her yıl ilgi ile düzenlenen ChemProTech India Fuarı 2 gün süren bir etkinliktir. Fuar, kimya endüstrisi alanında dünyanın en büyük altıncı pazarı olan Hindistan’da yapılır. Yeni iş bağlantıları oluşturabilmek için her yıl boya ve kimya sektör firmaları, bu fuar sayesinde bir araya gelir. Boya ve kimya sektöründe yeni iş bağlantıları ve yatırımları için mutlaka görülmesi gereken fuarlardan biridir.

Chemspec Europe Fuarı: Her yıl İsviçre’de yapılan Chemspec Europe Fuarı, boya ve kimyasal sektörüne odaklanır. Bu fuar sektör içerisindeki öncü firmaları bir araya toplar. Küresel iş ve endüstri bilgisine giriş konusunda oldukça oldukça güçlü bir giriş kapısıdır. Ek olarak ücretsiz konferanslar sunan bu fuar, yeni iş ağları oluşturmak ve sektör içesindeki değişimleri görmek adına oldukça yararlı bir etkinliktir.

India Chem Mumbai Fuarı: Hindistan’nın Mumbai kentinde düzenlenen India Chem Mumbai Fuarı sektör içerisinde oldukça ilgi gören bir fuardır. 2 yılda bir defa düzenlenmektedir. Asya Pasifik bölgesinde endüstrinin en büyük etkinliklerinden biridir ve sektörün en önemli etkinlikleri arasında gösterilmektedir. Bu fuar yerel ve uluslararası yatırımcılar için etkileşime girilebilecek oldukça faydalı bir etkinliktir. Bu sektör içerisindekiler için iyi bir ticaret ve yatırım potansiyeli oluşturur.

Paintistanbul & Turkcoat Fuarı: 2006 yılında kurulan Paintistanbul & Turkcoat Fuarı, İstanbul’da düzenlenir. İki yılda bir defa yapılan bu fuar, boya ve kimyasal sektör firmalarının en önemli buluşma noktalarından biri olarak kabul edilir. Bu fuarda yerel ve uluslararası yeni iş bağlantıları kurabilir, aynı zamanda boya ve kimya sektöründe yapılan yenilikleri yakından takip edebilirsiniz. 

 

Boya ve Kimyasal Sektörü Fuarına Hangi Sektör Firmaları Katılabilir?

İhracat pazarında önemli bir yere sahip olan boya ve kimyasal sektörünün kullanım alanları oldukça geniştir. Bu sektör alanında düzenlenen fuarlara birçok farklı sektör katılım sağlayabilir. Tekstil, boya, gıda, sanayi ve teknoloji gibi birçok sektör bu fuarlarda kendilerine yer bulabilir ve yararlanabilir.

Boya ve kimyasal sektör alanında yapılan fuarlara katılmak iş vizyonunuzu büyük oranda genişletir. Aynı zamanda bu tür fuarlara katılım sağlamak yeni müşteriler edinme, farklı iş bağlantıları ve sahip olduğunuz iş bağlantılarını güçlendirme fırsatları sağlar. Girişiminizi ileri taşımak ve sektörde güncel kalmak, katılacağınız fuarlarla çok daha mümkün!

Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor