Köln Şehir Rehberi

 

Köln, Almanya’nın en önemli şehirlerinden biridir. Ülkenin dördüncü büyük ve bağlı olduğu Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük şehridir. Almanya'nın en kalabalık federal eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya'nın kalbinde yer alan şehir, kozmopolit şehirler arasında gösterilir. Rahat kültürü ile öne çıkan şehirde çok fazla yabancı ikamet etmektedir.

Avrupa’nın en görkemli şehirleri arasında yer alan Köln, Orta Çağ’dan beri önemli sanat merkezlerinden biri olmuştur. Sunduğu sanatsal aktivitelerin yanı sıra eğlence anlamında da renkli bir şehirdir. Köln, her şeyi bir arada bulabileceğiniz bir yerdir.

   

Köln Şehir Künyesi 

 

Ren Nehri'nin kıyısında bulunan tarihi bir şehir olan Köln, Gotik tarzdaki muhteşem Kölner Dom Katedrali ile ünlüdür.

Köln Nerede?

Köln şehri, yüzölçümü ile Avrupa Birliği içerisindeki en büyük 3. alana sahip olan Almanya’nın batısındadır. Bonn şehrinin 34 km kuzeybatısında ve Düsseldorf şehrinin 40 km güneydoğusunda yer almaktadır. Almanya'nın batı kesimindeki en büyük şehir ve yüzölçümü bakımından üçüncü büyük şehridir. Avrupa’nın başlıca nehirlerinden biri olan Ren Nehri, şehrin tam ortasından geçmektedir. Nehrin etkisi ile ve çukurda olmasından dolayı şehrin yaz aylarındaki nem oranı yüksektir. Bu nedenle yaz mevsimleri bol yağışlı geçmektedir. Nehrin iki yakası sekiz köprüyle birbirine bağlanmıştır. Bu bağlantılardan ikisi demiryolu köprüsüdür.

Köln, Avrupa'da önemli bir ulaşım merkezi olarak hizmet vermektedir. Karayolları, demiryolları ve su yollarından oluşan gelişmiş bir ağa sahiptir. Bu ulaşım ağları sayesinde Almanya'nın diğer bölgelerinden ve komşu ülkelerden kolayca Köln’e erişilebilir

Geçmişten Bugüne Frankfurt

Romalılar tarafından MÖ 38 yılında kurulmuş olan  Köln, adını İmparator Nero’nun annesi olan Colonia Claudia Ara Aggripinensium’dan almıştır.Köln şehrinin sahip olduğu geçmiş 2 bin yıldır.

 

Köln şehrinin sahip olduğu geçmiş 2 bin yıldır. Romalılar tarafından MÖ 38 yılında kurulmuş olan Köln, adını İmparator Nero’nun annesi olan Colonia Claudia Ara Aggripinensium’dan almıştır. Bir Roma kolonisi olarak kurulan şehrin adı kurulduğu zaman “Koloni” olmuştur. İngilizce olarak “Cologne” olan şehrin adı, Türkçe’de kolonya anlamına gelmektedir. Köln, kolonyanın bulunduğu yerdir ve kolonya dünyaya bu köklü şehirden yayılmıştır.

Köln 12. yüzyıl sonrasında Kudüs, İstanbul ve Roma ile beraber Hristiyanlığın kutsal şehirlerinden biri olarak kabul görmüştür. Şehir “Kutsal Köln” (Sancta Colonia) olarak da anılmaktadır. Aynı zamanda 1248’de inşa edilen Köln Katedrali Avrupa’nın en büyük ibadethanesi unvanına sahip olmuştur. Geçmişten günümüze birçok medeniyetin etkisi altında kalmış ve bu medeniyetlere göre eser yaratmış bir şehirdir. Tüm bunların yanı sıra Almanya'nın en büyük ekonomik merkezlerinden biridir. Birçok büyük şirketin merkezi ya da ofisleri bu şehirde yer almaktadır. Geçmişten beri ekonomik anlamda güçlü olan şehir fuarlar düzenleyerek bu ekonomik merkezini korumaya devam etmektedir.

Köln Toplu Ulaşım

Köln şehrinin geniş bir toplu taşıma sistemi vardır. Bu sayede şehre gelenler, şehir içinde rahat ve hızlı bir ulaşım imkanına sahip olur. Şehrin yerel taşımacılık şirketi; günde yaklaşık 800 bin kişiye rahat ulaşım imkanı sunar. Şehir ulaşımı 60 hat, 380 tren ve 320 otobüse sahiptir. Birçok yerel tren istasyonu tramvay duraklarına bağlanmaktadır.

Köln Merkez Tren İstasyonu, yer altında bulunan tramvay durağına asansörler aracılığıyla birbirine bağlanmaktadır. Şehir merkezindeki birçok tramvay durağında asansör vardır ve bu sayede tramvay duraklarına sokak seviyesinden binebilirsiniz.

Bir sonraki durağın adı tramvay ve otobüslerde bulunan bilgi panolarında gösterilmektedir. Aynı zamanda Köln bisiklet kullanımına da çok uygun bir şehirdir. Köln toplu taşıma ağlarının takibini belediyenin kendi sayfasından yapabilirsiniz.

Tren: Köln trenleri geç saatlere kadar bulabileceğiniz toplu taşımalardandır. İstasyona her 20 dakikada bir başka bir tren gelir. İlerleyen saatlerde bu aralık 30-40 dakika şeklinde uzayabilir ama yoğun saatlerde trenlerin çoğu 5 dakikada bir hareket eder. S-Bahn'ların tümü Köln'deki ana istasyondan geçer.

Otobüs: Şehirdeki otobüs sistemi yaklaşık 76 hattan oluşmaktadır.Her bölgeye belirli aralıklarda numaralar atanır. 120 numaralı hatlar ve üzeri Chorweiler bölgesinde çalışır, 130 numaralı hatlar ve üzeri Rodenkirchen bölgesinde çalışır, 140 numaralı hatlar ve üzeri Ehrenfeld, Lindenthal ve belediye bölgelerinde çalışır. Nippes, 150 ve üzeri hatlar Mülheim ve Kalk ilçelerinde, 160 ve üzeri hatlar ise Porz’da hizmet verir.

Havalimanı: Köln’ün merkezine 15 km uzaklıkta olan Köln Bonn Havalimanı, Avrupa’nın en çok kullanılan havalimanlarındır. İki adet terminalin bulunduğu bu havalimanında kafe, restoran ve mağaza gibi imkanlar bulunmaktadır. 15-20 dakikada bir hareket eden S-13 banliyö treniyle 15 dakikada şehrin merkezi konumuna ulaşabilirsiniz. Taksi veya özel transfer seçenekleri de mevcuttur. 

 

Köln şehirindeki otobüs sistemi yaklaşık 76 hattan oluşmaktadır.   Köln’ün merkezine 15 km uzaklıkta olan Köln Bonn Havalimanında ulaşım için S-13 banliyö trenii ve taksi mevcuttur. Köln Hauptbahnhof, şehir merkezinde bulunan ana tren istasyonudur ve Köln/Bonn Havalimanı'na ulaşım için uygun bir konumdadır.

Frankfurt’ta Nerede Kalınır? 

Köln şehrinde konaklamak için birçok farklı alternatif mevcuttur. Oteller bu alternatiflerin başında gelmektedir. Çeşitli bütçelere göre konaklama seçenekleri sunan Köln; 5, 4 ve 3 yıldızlı oteller sunmaktadır. Şehrin merkezi 5 bölge üzerine kurulmuştur ve bu bölgeler Altstadt Nord, Altstadt Sued, Deutz, Neustadt ve Neustadt Süd şeklindedir.

Altstadt Nord Bölgesi : Altstadt Nord, Köln’ün tarihi merkezinin bir parçasıdır. Şehrin zengin tarihi bu bölgede kendini iyi bir şekilde göstermektedir. Bu bölgede Orta Çağ’dan kalma binalar, eski sokaklar ve eski kiliseler bulunmaktadır. Köln Katedrali gibi ünlü yapılar da bu bölgenin yakınındadır. “Köln Karnavalı” gibi önemli ve büyük etkinlikler bu bölgede yapılmaktadır. Alışveriş ve restoran açısından seçenekli bir yerdir. Merkez Tren İstasyonu bu bölgede bulunmaktadır ve bu toplu ulaşım bağlantısıyla şehrin farklı yerlerine kolayca ulaşılabilir. 

Altstadt Sued Bölgesi: "Altstadt" denilen tarihi şehrin güney parçasıdır. Şehrin en ünlü yapılarından Köln Katedrali, Alter Markt ve Hohenzollern Köprüsü bu bölgededir. Ulusal ve yerel tatları deneyebileceğiniz çeşitli restoranlar mevcuttur. Şehir merkezinin bir parçası olan Altstadt Sued Bölgesi tramvay, otobüs ve diğer toplu ulaşım hatlarına kolay bir ulaşım sağlar.

Deutz Bölgesi: Deutz, Köln’ün doğu yakasında bulunmaktadır. Şehir merkezinin tam karşısında olan bu bölge, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin bir parçasıdır. Şehirde düzenlenen çeşitli uluslararası fuarlar burada bulunan Köln Messe’de düzenlenmektedir. Fuar ziyareti için şehre gelenlerin bu bölgede konaklaması uygundur. Deutz Tren İstasyonu şehir merkezine ve diğer bölgelere kolay ulaşım imkanı sunmaktadır.

Neustadt Bölgesi: Neustadt, şehrin alışveriş merkezlerinin toplandığı yerdir. Bu yüzden şehrin ticaret merkezi olarak da anılmaktadır. Tarihi Roma Katolik kilisesi Great Saint Martin, burada bulunmaktadır.

Neustadt Süd Bölgesi: Neustadt Süd, güneyde yer almaktadır. Bölgede gençler ve sanatsever insanların ağırlıkta olduğu bir nüfus vardır. Bölgenin ana caddelerinden biri olan Ringe caddesinde birçok restoran, kafe ve gece hayatı mekanları bulunmaktadır. Şehrin canlı ve popüler bir bölgesidir. Köln’ün çeşitli özellikte, fiyatlarda ve farklı bölgelerde olan otellerini buradan inceleyebilirsiniz. Köln şehrinde en uygun fiyatla ve avantajlı seçenekler ile konaklamak için DixiFuar ile iletişime geçebilirsiniz.

Köln Gezilecek Yerler

 

Köln Katedrali: Dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın ikinci en büyük kilisesi olan Köln Katedrali, Dom Kilisesi olarak da bilinmektedir. Hristiyanlık dininin Katolik mezhebine aittir ve Alman Katolikliği ile Gotik mimarisinin ünlü bir anıtıdır. 1248 yılında inşasına başlanan katedral, Orta Çağ ve modern Avrupa’da Hristiyan inancının gücü ve devamlılığına dair bir tanık eser niteliği taşımaktadır. Köln Katedrali’nin dışının siyah olmasının nedeni, 2. Dünya Savaşı zamanında yağan asit yağmurlarıdır.

Almanya’nın en turistik mekanlarından biri olan Köln Katedralinin iki büyük kulesi, onu dünyadaki en büyük cepheye sahip katedral yapmaktadır. Köln Katedrali 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. Köln şehrine gelip bu değerli yapıyı görmek isteyenler, hafta içi 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirler. Köln Katedrali’ne girişler ücretsizdir.

Ludwig Müzesi: Modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Ludwig Müzesi; pop art, soyut sanat ve gerçeküstücülük eserler içermektedir. Müzenin koleksiyonu 20. yüzyılın ve çağdaş sanatın en önemli akımlarını içermektedir. Müze girişleri ücretlidir ve sabah 10.00'dan akşam 18.00'e kadar ziyarete açıktır. 

Wallraf-Richartz Müzesi: Köln’deki üç büyük müzeden biri olan Wallraf-Richartz, orta çağ ve 20. yüzyılın başlarından eserler sergilenen bir sanat müzesidir. Müzenin Barok koleksiyonu da bulunmaktadır. Ayrıca web sitesinde bulabileceğiniz geçici sergilere ve etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Müze halka açıktır ve web sitesinde ziyaretçiler için çalışma saatleri, biletler ve öneriler dahil olmak üzere önemli bilgiler sunmaktadır.

Hohenzollern Köprüsü: Köln şehrinde, Ren Nehri’nin üzerinden geçen Hohenzollern Köprüsü, 1907 ve 1911 yılları arasında inşa edilmiştir. Köprüye aşk kilidi asma geleneği bulunur ve turistler bu ritüeli devam ettirir. 

Great Saint Martin Kilisesi: Şehrin en cezbedici yerlerinden biri Great Saint Martin Kilisesi’dir. 1150-1250 yılları arasında inşa edilen bu eşsiz yapı, 2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılmış ancak güzel bir şekilde restore edilmiştir.

 

Great Saint Martin Kilisesi Ren Nehri’nin üzerinden geçen Hohenzollern  Köprüsü, 1907 ve 1911 yılları arasında inşa edilmiştir.   Köln Katedrali, şehrin turistlik noktalarından biridir.

 

Koelnmesse Fuar Alanı 

Ticaretin kalbi Köln şehrinde yer alan Koelnmesse, uluslararası bir ticaret fuarı ve sergi merkezidir. Yılda yaklaşık 80 ticaret fuarı ve 2.000'den fazla konferansa ev sahipliği yapan merkez, ülkenin en büyük ticaret fuarı organizatörlerinden biridir. Fuar alanı 284.000 m²'lik bir alanı kapsamakta olup, Almanya'nın alan bakımından en büyük üçüncü fuarıdır. Çok sayıda sektör için prestij markasıdır.

Koelnmesse Fuar Alanı ulaşım açısından elverişli bir konumdadır. Köln'ün sağ-Ren bölgesi Deutz'da, güneydeki Köln Messe/Deutz istasyonunun hemen bitişiğinde yer almaktadır. İstasyon, Köln/Bonn Havalimanı'na ulaşım bağlantıları sunmaktadır.

Koelnmesse'de düzenlenen önemli ticaret fuarları ve etkinliklerden bazıları şunlardır:

 

Köln Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

  Ad Soyad Firma Adı
  Telefon
  E-posta
  Mesajınız

işaretlenmiş alanların girilmesi zorunludur.
     
Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor