Düsseldorf Şehir Rehberi

 

Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti olan canlı bir Almanya şehridir. Nüfus bakımından Almanya’nın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. Yalnızca eyaletin değil, fuar ve modanın da başkenti olarak görülen şehirde her şeyi bir arada bulabilirsiniz. Moda, kültür, eğlence ve dahası bu şehrin karakteristik yapısını oluşturan temel taşlardandır. Bu alanlarda dünya trendleri belirlenirken Düsseldorf şehrinin etkisi yadsınamaz.

Ren Nehri’nin kıyısına konumlanmış şehir, dünyaca ünlü sanayi fuarlarıyla tanınmaktadır. Avrupa’nın önemli ekonomik merkezlerinden olan Düsseldorf, iş ve finans sektörleriyle dünya çapında tanınmaktadır. Çeşitli uluslararası şirketlere ev sahipliği yapan şehir, ticaret ve sanayi alanında önemli merkezlerden biri olarak görülmektedir. Düsseldorf’un her köşesinde gelişmiş hoşgörü ve kozmopolit yaşamı hissedebilirsiniz. Düsseldorf, Mercer’in 2012 Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre dünyanın en yaşanabilir altıncı şehri seçilmiştir. Orta Çağ meydanları ve modern sanatıyla ilginç ve kendine özgü eyalet başkentinde keşfedilecek çok şey bulabilirsiniz.

    Düsseldorf Şehir Künyesi 

 

 

Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti olan canlı bir Almanya şehridir.

Düsseldorf Nerede?

Düsseldorf, Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’nın başkentidir. Şehir, Ren Nehri kıyısında kurulmuş ve adını Ren nehrine akan diğer bir nehir olan Düssel Nehri’nden almıştır. Ren Nehri’nin sağ kıyısında ve Köln şehrinin 34 km kuzeybatısında yer almaktadır. Düsseldorf’un Ren Nehri üzerinde üç limanı bulunmaktadır.

Almanya’da geleneksel lehçelerin Aşağı Almanca ya da Yüksek Almanca yerine Aşağı Frankonca olduğu tek bölgedir. Almanya halkı Düsseldorf şehrini, Almanya’nın Paris’i olarak adlandırmaktadır. Şehir bir fuar kenti olarak da anılmaktadır. Her yıl dünyanın dört bir yanından insanlar, Düsseldorf’a fuar ziyareti ya da katılımı amacıyla seyahat etmektedir.

Geçmişten Bugüne Düsseldorf

 Geçmişten bugüne Düsseldorf şehri Geçmişten bugüne Düsseldorf'un değişimi

 

Düsseldorf, başlangıçta Ren Nehri’nin küçük bir kolu olan Düssel’deki bir köydü. Eski zamanlarda başkentlik yapmış bir şehirdir. Savaşlarda zarar görerek canlılığı azalsa bile, hemen yeniden canlılık kazandırılan bir şehir olmuştur. Kentin önemli simgeleri arasında 13-14. yüzyıldan kalma Lambertuskirche (Lambertus Kilisesi) ve Town Hall (1567-88, eski belediye binası) yer almaktadır. Düsseldorf’un geçmişini hatırlatan diğer yapılar arasında kentin tarihi koleksiyonuna ev sahipliği yapan Jägerhof Kalesi (1752-63), Nicolas de Pigage tarafından inşa edilen Benrath Kalesi ve I. Frederick’in sarayının kalıntıları bulunmaktadır. 

Almanya’nın en yoğun olan havalimanlarından biri bu şehirde yer almaktadır. Bir bankacılık ve toplan satış merkezi haline gelen Düsseldorf’ta, uluslararası birçok şirketin idari merkezi bulunmaktadır. Hızlı ticari ve ekonomik büyümeyi 1870’lerde demir ve çelik endüstrilerinin kurulması izlemiştir. Bununla birlikte şehirde eski yıllardan beri süren fuarcılık da şehrin ekonomisine büyük bir katkı sağlamıştır. Düsseldorf günümüzde dünyanın en büyük ticaret fuarları dahil olmak üzere çok sayıda ticaret fuarı ve sergiye ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Ekonomik gelişimi ile öne çıkan Düsseldorf, geçmişten bugüne yarattığı yerel mutfağının yanı sıra çeşitli uluslararası mutfağı da bünyesinde barındırmaktadır.

 

Düsseldorf Toplu Ulaşım

Genel olarak Almanya toplu taşıma ağı oldukça iyi bir şekilde tasarlanmış verimli bir sistemdir. Düsseldorf’ta yaşayan insanlar şehir için “10 dakikalık şehir” diyorlar, çünkü gitmek istenilen yerler nadiren 10 dakikadan fazla sürüyor.

Şehirde 11 yeraltı metro/tren istasyonu ve 6 yeraltı tramvay istasyonu bulunmaktadır. Şehrin toplu ulaşımında genel olarak metro, tramvay ve otobüs kullanılmaktadır.

Stadtbahn/U-Bahn, trafik sorunundan tamamen kurtulmanıza olanak tanıdığı için Düsseldorf şehrinin en sık tercih edilen toplu taşıma seçeneğidir. Tramvay ile metronun arasında bir taşıt olan stadtbahn, yalnızca merkezdeyken yer altına inmektedir. Bu istasyonlar mavi zemin üzerine beyaz U harfiyle gösterilmektedir. Toplamda 11 ayrı hat bulunmaktadır ve 11 hattın her biri bir sayı ile tanımlanmaktadır (U70 – U79, U83). Merkezde seyahat ederken birkaç dakikadan fazla beklemezsiniz. Ancak banliyölerde akşam saatlerinde ya da hafta sonlarında ise taşıtların bekleme süresi 20 ila 30 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Ayrıca tüm hatların günlük ve verilen programa uygun şekilde çalışmadığını unutmayın.

Tramvay: Düsseldorf tramvayları, şehrin merkezinde en çok kullanacağınız toplu taşıma seçeneği olabilir. Toplamda 7 hat olan tramvay hattının her biri 701 ve 704’ten 709’a kadar numaralar ile tanımlanmaktadır. Tramvaylar rota boyunca sık sık durur, bu yüzden kısa yolculuklar için mükemmel bir seçimdir. Durakları yeşil “H” içeren işaretten tanıyabilirsiniz. Tramvay durakları genel olarak otobüs durakları ile birleştirilmektedir. Otobüs: Tramvay ve U-Bahn arasında aktarma yapılırken otobüslerden yararlanmak oldukça faydalıdır. Düsseldorf otobüs ağı oldukça geniştir. Sıklık olarak diğer toplu taşıma araçlarına göre daha seyrektir. 

S-Bahn: Banliyö treni olarak da isimlendirilen S-Bahn, U-Bahn’dan daha hızlı ve az duraklı seyahat edebileceğiniz bir trendir. Şehir içerisinde yapılan kısa yolculuklar için çok tercih edilmez ama Düsseldorf’un birbirine uzak mahalleleri arasında daha hızlı yolculuk yapmak için çok kullanışlı bir toplu taşıma seçeneğidir. 

 

Tüm toplu taşıma araçları Rheinbahn tarafından işletilmektedir.   Stadtbahn/U-Bahn, trafik sorunundan tamamen kurtulmanıza olanak tanıdığı için Düsseldorf  şehrinin en sık tercih edilen toplu taşıma seçeneğidir  Düsseldorf Toplu Taşıma

Düsseldorf’da Nerede Kalınır? 

Düsseldorf’ta konaklamak isteyenler için farklı seçenekler mevcuttur. Oteller her zaman konaklama seçeneklerinin başında gelmektedir. Değişen ihtiyaç ve çeşitli bütçelere göre otel seçenekleri Düsseldorf şehrinde bulunmaktadır. Şehir; 5, 4 ve 3 yıldızlı oteller sunmaktadır. Düsseldorf’un Oberbilk, Pempelfort, Altstadt, Friedrichstadt ve Bilk gibi farklı bölgeleri vardır. Bu bölgeler arasından konaklama ihtiyacınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Oberbilk, şehrin güneydoğusunda yer alan şehir içi bir kentsel mahalledir. Yüksek nüfus yoğunluğu olan bir bölgedir. Oberbilk aynı zamanda 7 bin 500 kişi kapasiteli bir konser alanı olan Mitsubishi Electric Halle’ye de ev sahipliği yapmaktadır. Burada popüler restoranlar, alışveriş mekânları ve parklar bulunmaktadır. Toplu taşıma seçenekleri açısından iyi bir bölgedir. Merkez İstasyonun arka çıkışı Oberbilk’e çıkmaktadır. İki tramvay hattı ve bazı otobüs hatlarına sahiptir. Oberbilk’te, bir yönde Düsseldorf’un güneyine, diğer yönde merkeze ve şehrin kuzey ya da batı ilçelerine giden beş metro hattı bulunmaktadır. Ayrıca komşu şehirler Duisburg ve Meerbusch’a giden metro hatlarını da burada bulabilirsiniz.

Pempelfort, Düsseldorf’un Kozmopolit bir bölgesidir. Nehir kıyısında bulunan kültür kurumları ile ünlüdür. Bölgenin esas cazibe noktası olan Nordstrasse’de organik ürünlerin satıldığı marketler, kitapçılar, antikacılar, İtalyan restoranları, publar ve keyifli kafeler yer alır.

Altstadt, Düsseldorf’un tarihi bölgesidir. Dar sokakları, şık kokteyl barları, modern dans kulüpleri ve şehrin geleneksel birası olan Altbier servis edilen pubları vardır. Altstad’tın dar sokaklarında gezerken dünya mutfağı lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz birçok yerel restoran seçeneği bulabilirsiniz. Ren Nehri boyunca uzanan geniş sahil yolu üzerinde rahat kafeler vardır.

Friedrichstadt, Düsseldorf’un en yoğun nüfuslu yeridir. Ayrıca Almanya’nın kalabalık nüfusa sahip ilçeleri arasında yer alır. Bölge şehrin merkezi bölgesinde yer aldığı için çok sayıda otobüs ve tramvay hattı yürüme mesafesinde yer almaktadır. Bu ulaşım bağlantıları ile şehirde gitmek istediğiniz yerlere kolayca ulaşabilirsiniz. Bilk, çok fazla restoran bulunduran bir bölgedir. Tramvay hatları Bilk’i Düsseldorf’un merkez ilçesine ve diğer birçok bölgeye bağlamaktadır. Aynı zamanda şehrin güneyi Neuss, Ratingen ve üniversiteye bağlamaktadır. Otobüs hatları da Bilk’i şehrin diğer bölgelerine ve komşu kasabalara bağlamaktadır.

Düsseldorf şehrinin çeşitli özellikte, fiyatlarda ve farklı bölgelerde olan otellerini buradan inceleyebilirsiniz. Düsseldorf’ta en uygun fiyatlar ve avantajlı seçenekler ile konaklamak için DixiFuar ile iletişime geçebilirsiniz. 

Düsseldorf Gezilecek Yerler

Altstadt, eyalet başkentinin tarihi, politik ve kültürel merkezidir. Buranın büyük bir kısmı çok sayıda mağaza ve restoranın bulunduğu yaya bölgeleridir. Dünyanın en uzun barı ile anılan Altstadt, şehirdeki en hareketli ve tarihi yerdir. Yarım kilometrelik alanda yoğunlaşan 300’den fazla bar, disko ve restoran şehre “dünyanın en uzun barı” ününü kazandırmıştır. Gece hayatı burada oldukça renklidir. Birçoğu sokağa bakan açık havada yemek yeme imkânı sunan bar ve restoranların yoğunluğu, özellikle yaz hafta sonlarında güney havası yaratmaktadır. Tarihi restoranları ve bira fabrikaları bölgede görülmeye değer yerler arasındadır. Buradaki en eski yapı, tarihi 1159 yılına kadar uzandığı belgelenen ve 1394 yılında tamamlanan St. Lambertus Bazilikası’dır.

Benrath Sarayı, park ve göleti olan tarihi bir saraydır. Düsseldorf şehrinin bir ilçesi olan Benrath’ta yer alan Barok tarzı bir saraydır. İnşası 1755’ten 1770’ e kadar sürmüştür. Ana bina kısmı, rehberli turların düzenlendiği bir müze alanıdır. Yılın bazı günlerinde, özellikle yaz mevsimlerinde, Benrath Sarayı’nda konserler verilmektedir. İki kanatta 2002’de beri müze bulunmaktadır: doğu kanadında Avrupa Bahçe Sanatı Müzesi ve batı kanadında Doğa Tarihi Müzesi. Salı’dan ve Pazar’a kadar olan günlerde, 11:00-17:00 saatlerinde ziyaretçi kabul edilmektedir. Benrath Sarayı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

St. Andreas Kilisesi, Düsseldorf şehrinin merkezinde bulunan bir Roma Katolik kilisesidir. 1622-1629 yılları arasında Güney Almanya barok tarzında inşa edilmiştir ve bir çan kulesi vardır. 17. yüzyılın sonlarında ve 18. yüzyılın başlarında, kilise şehir için önemli bir müzik kültür merkeziydi. Kilise, Strassburg’lu Johannes Kuhn’un alçı sıvası ve havarilerin ve İsa Cemiyeti azizlerinin gerçek boyutlu heykelleriyle döşenmiştir. Kilise halka açıktır ve ücretsiz şekilde ziyaret edilebilir. Şehrin merkezi bir konumunda olduğu için toplu taşıma araçlarıyla ya da yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Kilise hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler buraya göz atabilir.

Kunstsammlung Müzesi, 20. yüzyılın sanatına ev sahipliği yapmaktadır. Sergilenen daimî koleksiyonlarda Picasso, Matisse, Mondrian ve Klee’nin eserleri yer almaktadır. Bu kalıcı koleksiyonların yanı sıra birçok sanatçının eserleri bu müzede sergilenmektedir. Serginin temasını ve hangi saatler aralığında olduğunu öğrenerek gün içerisinde ziyaret edebilirsiniz.

 

Altstadt, eyalet başkentinin tarihi, politik ve kültürel merkezidir. Düsseldorf şehrinin bir ilçesi olan  Benrath’ta yer alan Barok tarzı bir saraydır.   St. Andreas Kilisesi, Düsseldorf şehrinin merkezinde bulunan bir Roma Katolik kilisesidir.

 

Messe Düsseldorf Fuar Alanı

Düsseldorf’un fuar şehri olarak anılmasının başlıca sebebi Messe Düsseldorf, 1947’de yerel bir fuar alanı olarak kurulmuştur. Bugün dünyanın önde gelen ticari fuarlarının neredeyse beşte birini Messe Düsseldorf düzenlemektedir. Değişen temalara uyum gösterebilen, 306.000 m²’lik fuar alanına sahiptir. 70 yılı aşkın bir süredir Messe Düsseldorf, ciro açısından dünyanın en güçlü ve büyük 10 ticari fuar organizatörlerinden biridir. Dünyanın tüm büyüme bölgelerinde uluslararası faaliyet gösteren bir şirket olarak temsil edilmektedir. Her yıl, yerel ve uluslararası düzeyde yaklaşık olarak 150 ticari etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Fuar alanı kolay ulaşım sağlanabilecek bir konumda yer almaktadır. Messe Düsseldorf’a gelmek isteyenler için kendi sitesinde detaylı bir şekilde ulaşım bilgileri bulunmaktadır. 

Messe Düsseldorf Fuar Alanı’nda düzenlenen önemli ticaret fuarları ve etkinliklerden bazıları şunlardır:

Düsseldorf Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

  Ad Soyad Firma Adı
  Telefon
  E-posta
  Mesajınız

işaretlenmiş alanların girilmesi zorunludur.
     
Whatsapp İletişim
Uzman Temsilcilerimiz
Sorularınızı Bekliyor