Sektor-deneme

Gıda ve İçecek Fuarları Yeni Pazarlara Kapı Açar

Uluslararası arenada tanınmanın, ticaret faaliyetlerini geliştirmenin ve sektörde öne çıkmanın bir adımıdır fuarlar. Her sektörde olduğu gibi gıda ve içecek sektöründe de uluslararası fuarlar firmaların markalarını tanıtabilecekleri, rekabet edip sektörün neresinde olduklarını görebilecekleri değerli alanlardır. Gıda ve içecek fuarları küçük metrekarelerde prototipler oluşturarak büyük resmi göstermeyi başaran, mevcut pazarı korurken yeni pazarlar ve hedef kitleler yaratmaya imkan veren etkili faaliyetlerdir.

Uluslararası fuarlar sayesinde küçük, orta, büyük ölçekli işletmeler birbirlerinden haberdar olur, ürün ve hizmetlerini doğrudan tanıtarak satışını yapabilirler. Fuarlara katılım sağlayan tedarikçi ya da ziyaretçi işletmeler rakibini tanıma ve analiz yapma şansını yakalar. Katılım amacı belirlenmiş ve iyi organize edilmiş bir fuar, kurumsal itibar kazandırır. Hızla gelişen ve çeşitlenen gıda ve içecek sektöründe yeniliklerin takibi kolay değildir. Gıda ve içecek fuarları bu noktada da müşteri ağını genişleterek global gelişmelerden doğrudan haberdar olmayı sağlar. Bu sayede tedarikçi ya da ziyaretçi konumda katılım sağlayan işletme inovatif gelişmeleri yakından takip imkanı bulur. Üstelik ekonomik, teknolojik ve sosyal alanda yenilikçi işletmeler, ürünlerinin tanıtımında, pazarlamasında ve fiyat belirlemede öncü konumuna geçer.

Gıda ve İçecek Fuarları Sektöre Boyut Atlatır

Gıda ve içecek endüstrisi, Türkiye ekonomisinde, üretim, istihdam ve ihracat alanında katkı sağlayan en büyük sektörlerden biridir. Her endüstri alanında olduğu gibi bu alanda da rekabetçi yaklaşımın önemi büyüktür. Bunu sağlamanın koşulları arasında sürdürülebilirliğe yatırım yapmak, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmek, beslenme ve sağlık alanlarında geniş parametrelerle çalışmak, olası sorunları izleyip değerlendirmek, uluslararası fuar ve organizasyonlarda yer almak sayılabilir. Yurt içi ve yurt dışında yapılan gıda ve içecek fuarları, çok taraflı ticaret bağlantılarının sağlanmasında ve sürdürülmesinde, ekonomik olduğu kadar sosyal ve kültürel bir öneme sahiptir.

250 ayrı ABD şirketinde yapılmış anket sonucu, CEO’ların % 91’ine göre: İnternet, fuarların yerini alamaz, der.

Dünyada Gıda ve İçecek Sektöründe Türkiye Ne Kadar Tanınıyor?

Türk gıda sektörünün dünyadaki yeri ve önemini birer cümleyle sıralamak gerekirse;

 • Dünya fındığının %75’i Türkiye’den karşılanıyor.
 • Şekerli mamuller sektöründe Türkiye Gıda Sanayi, dünyada önemli alt sektörlerden biri.
 • Dubai’de Türk Malı düşünüldüğünde akla ilk gelen sektör, gıda.
 • Organik tarım için Türkiye dünyada tanınan bir ülke. Çünkü biyolojik çeşitliliği yüksek, toprak verimliliği uygun ve su kaynakları yeterli.

 

İhracat ve İthalat 2020 Yılı Yarısında Ne Anlatıyor?

Türkiye, gıda ve içecek alanında kendi ihtiyaçlarını büyük oranda karşılamasının yanında ihracat aracılığıyla ürettiklerini dış piyasada pazarlayan bir ülkedir. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) 2020 Dış Ticaret verilerine göre Türkiye’nin gıda ve içecek sektörüne ait ihracat ve ithalat alanında ilk beş sıralaması şöyle.

2020 Ülke Bazında İhracat Sıralaması;

 • Irak
 • Almanya
 • Rusya Federasyonu
 • Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
 • İtalya

2020 Ürün Bazında İhracat Sıralaması;

 • Sert kabuklu meyveler sektörü
 • Şeker ve şekerli mamuller sektörü
 • Yaş meyve sektörü
 • Bitkisel yağ sektörü
 • Kuru meyve ve sebze sektörü

2020 Ülke Bazında İthalat Sıralaması;

 • Rusya Federasyonu
 • Brezilya
 • Ukrayna
 • ABD
 • Malezya

2020 Ürün Bazında İthalat Sıralaması;

 • Hayvan yemi sektörü
 • Bitkisel yağ sektörü
 • Un sektörü
 • Kakao ve çikolata sektörü
 • Sert kabuklu meyveler sektörü

 

Görünür Olmanın Yolu Uluslararası  Gıda ve İçeçek Fuarlarından Geçiyor

Günümüz dünyasında uluslararası pazara açılmak için en etkili yöntemlerin başında fuar organizasyonları gelir. Bu aşamada bazı sorulara cevap aramak yerinde olur.

İşletmeniz rekabete açık mı?

Yerli yabancı çok sayıda firmanın aynı çatı altında bulunduğu gıda ve içecek fuarları rekabet ortamı yaratır.

Firmanız mevcut müşterisini koruyarak yeni pazarlara açılmaya hazır mı?

Var olan müşteriler için ilişkileri sıkı tutma, fuara davet ve organizasyonlar sayesinde iletişimi bir üst seviyeye taşıma fırsatı sunan fuarlar, yeni müşteri ağı ve yeni iş olanakları yaratılabilecek harika etkinliklerdir.

İşletmeniz marka bilinirliği ve pazarlama faaliyetlerine hazır mı?

Uluslararası fuarlar her sektörde olduğu gibi Türkiye için özellikle gıda ve içecek fuarları alanında marka itibarını artırır, bilinirliğini destekler. Sanal dünyadan reel dünyaya sektördeki büyük isimlerle aynı ortamı paylaşmanın prestiji oldukça fazladır.

Öne Çıkan Bazı Gıda ve İçecek Fuarları

Gıda ve içecek fuarları aynı sektörde olsa da tanınırlığı, organizasyon kalitesi, katılım oranları açısından farklılık gösterir. Bilinen birkaç gıda fuarı ve ayırıcı özelliklerini bilmekte yarar var.

Sial Paris, 50 yılı aşkın süredir her yıl Uluslararası Gıda Haftası’nda kurulan ve sektörde işlerini büyütmek isteyenlerden en son gıda trendlerini yakalamak isteyenlere kadar pek çok ülkeden katılımcıyı misafir eden büyük bir organizasyondur. Sial Fuar, sadece Paris’te değil Brezilya, Çin ve Kanada gibi farklı kıtalarda da yapılıyor.

Gulfood, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde yapılıyor ve çok sayıda ülkeden katılımcıları misafir ediyor.

Prosweets, Almanya’nın Köln kentinde kurulan ve uluslararası şekerleme fuarı olarak tanınan büyük bir organizasyondur. Sadece şekerleme değil tatlı ve aperatif ürünlerde olduğu gibi üretim ve paketleme alanında da sektörleri buluşturan bir fuardır.

Kolay Ulaşılabilir Gıda ve İçecek Fuarları için Dixifuar.com

Uluslararası fuarlara katılımcı veya misafir olmayı düşünen tüm firmalar fuarlara özenle hazırlanırken sadece kendi sektörüne odaklanır. Fuar turizmi her zaman ikinci planda kalır. Gidilecek ülkeye ulaşımın kusursuz sağlanması, konaklama ihtiyacının doğru ve güvenilir şekilde giderilmesi, fuar merkezine transfer ihtiyacının karşılanması noktasında, gerçek işi turizm olan güvenilir bir çözüm ortağı aranır. Dixifuar.com tam bu aşamada yardımınıza hazırdır. 2017 yılında 20 yılı aşkın turizm deneyimini dijital hayata geçiren Dixifuar.com yurtdışında gerçekleşen fuarlar için ihtiyaçları çok iyi analiz ederek tur paketleri hazırlar ve firmalara farklı alternatifler ışığında sunar.